1970’li Yıllar Saç Modelleri

1970’li Yıllar Saç Modelleri 

70’li yıllar saç modelleri 1960’larda olduğu gibi çeşitlilik gösteren ve yeni stillerden oluşan saç modelleridir. Bu dönemde kadın saç modelleri genellikle uzun, yumuşak ve kısa unisex saçlarla kadınsı saçlar arasında gidip gelen modellerdir.

shag saç kesimi

shag saç kesimi

1970’lerde her zaman olduğu gibi filmler ve film yıldızları saç modasında çok etkili olmuştur. Cabaret filminde Liza Minelli’nin kullandığı pixie saç modeli ve Jane Fonda’nın Klute filmindeki shag saç kesimi döneme damgasını vuran modeller arasında yer almaktadır.

bob saç modeli

bob saç modeli

The Great Gatsby filmindeki bob saç modeli ile bu saçı moda haline getiren Mia Farrow’dan bahsetmeden geçmek olmaz. Farrow, bu modeli dalgalı olarak kullanıyordu.

uzun düz saç modeli

uzun düz saç modeli

1960’lı yılların sonunda ortaya çıkan uzun ve düz saç modası 1970’lerde de varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Bunun en güzel örneği ise Love Story filmindeki Ali MacGraw’dır.

afra saç modeli

afro saç modeli

Afro saç modelleri de 70’li yılların popüler modellerinden. Saçları doğal olarak kıvırcık olmayanlar bu modeli yaptırmak için perma yaptırıyorlardı. Ünlü şarkıcı Barbra Streisand permalı saçlarıyla afro saç modeli kullanan yıldızların başında yer alıyordu.

katlı saç modeli

katlı saç modeli

Televizyon dizilerinin saç modasına etkilerini de görmezden gelmek mümkün değil. Charlie’nin Melekleri dizisinde yer alan Farrah Fawcett, 70’li yılların ortalarında katlı ve kabarık saçlarıyla fenomen haline gelmişti.

Bir önceki yazımız olan Saç Maşası Kullanmadan Dalgalı Saç Modeli Yapımı başlıklı makalemizde dalgalı saç yapımı, doğal dalgalı saç modelleri ve doğal dalgalı saç yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad