Bakımlı ve Sağlıklı Saçlar İçin

Bakımlı ve Sağlıklı Saçlar İçin

Çoğumuz için saçlarımızın güzel ve sağlıklı olması önemlidir. Saçlarımızın cansızlaşması, kuruması, matlaşması ve dökülmesi bizleri psikolojik olarak etkiler. Eğer nasıl sağlıklı ve çabuk uzayan saçlara sahip olabileceğinizi merak ediyorsanız sorunuzun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

-Keratin saçların içinde doğal olarak bulunmakta ve saçların parlamasını sağlamaktadır. Yaş ilerlemesi, sağlıksız diyetler ve yaşam tarzı zamanla keratinin azalmasına ve saçların kurumasına ve kabarmasına yol açar. Saçlarınızın yenilenmesi için vücudunuz proteine ihtiyaç duyar. Bu yüzden tavuk, yumurta ve balık gibi gıdaları bol miktarda tüketmeniz gerekir.

-Vücuttaki düşük demir ve çinko seviyeleri saç dökülmesine veya kırılgan saçlara yol açabilir. Bundan kaçınmak için kırmızı et, tavuk ve balık tüketebilirsiniz. Eğer vejeteryansanız  soya fasulyesi ve mercimek gibi gıdalardan ihtiyacınız olan demir ve çinkoyu karşılayabilirsiniz.

– Çoğumuz yağların kilo almamıza sebep olacağını düşündüğümüz için yağ tüketiminden kaçınmaya çalışıyoruz. Aslında bu yapılabilecek en kötü şeylerden biri. Saçlarımız A, D, E, K vitaminlerine olduğu kadar omega-3 yağ asitlerine de ihtiyaç duyar. Bu yüzden balık yağı ve soya yağı gibi yağlardan tüketmeye çalışmalısınız.

-Bazı vitaminler ve mineraller saçların uzama hızını arttırır. Vitamin A, B, C ve E içerikli beslenme saçlarınızın daha kısa sürede uzamasına yardım eder. Bu vitaminleri meyve, brokoli, patates, muz, portakal gibi gıdaları tüketerek elde edebilirsiniz.

-Stresin vücudumuz üzerindeki olumsuz etkileri uzun süredir biliniyor. Aynı şey saçlarımız içinde geçerli. Sağlıklı saçlar için stresten olabildiğince kaçınmamız gerekiyor.

-Son yıllarda kadınların elinden saç düzleştiriciler ve saç maşaları düşmez oldu. Saçları şekillendirmek için son derece pratik olan bu cihazlar ne yazık ki ortaya çıkardıkları yüksek ısı sebebiyle saçların yıpranmasına ve incelmesine sebep oluyor. Bunun sonucunda da saçların uzaması yavaşlıyor. Saçlarınızı şekillendirirken sürekli yüksek ısı kullanmamanız sizin için daha yararlı olur.

Bir önceki yazımız olan Saçlar İçin Şampuanın Önemi başlıklı makalemizde saç bakımı, saçlar için şampuan ve şampuan çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad