Boyalı Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Boyalı Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Saçlarınızı sürekli olarak boyuyorsanız ihtiyaçlarının değiştiğini fark etmişsinizdir. Uzmanlar boyalı saçlara boyanmamış saçlardan farklı şekilde bakım yapmamız gerektiğini söylüyorlar. Peki boyalı saçlara bakım nasıl yapılır? İşte cevabı:

-Saçlarınız sağlıklı oldukça saçınızdaki boya da daha uzun dayanır. O yüzden saçınızın uzamasına göre 6-8 haftada bir saç uçlarınızı kestirin.

-Güneş ışınlarından korunmaya ihtiyacı olan sadece cildiniz değildir. Saçınızdaki boyanın daha uzun süre kalıcı olmasını ve ışıltısını korumak istiyorsanız ya güneşe çıkarken şapka takmalı ya da güneşe karşı koruyucu saç kremi kullanmalısınız.

-Boyalı saçlar kurumaya daha meyillidir. Bu yüzden haftada en azından bir kere derinlemesine nemlendirici bir saç bakımı uygulamanız gerekiyor.

-Saçlarınızın nem oranı yüksekse saçlarınız rengini daha uzun süre korur. Bu yüzden bol bol su için. Bol su içmek tüm organlarınız için yararlıdır. Saçlarınızı dışarıdan nemlendirmek için ise düzenli olarak nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

-Saç renginizi sık sık değiştirirseniz saç boyasının içindeki kimyasal maddelerin istenen etkiyi yaratması için daha fazla kimyasal madde kullanılması gerekir, bu da saçınızın daha fazla zarar görmesi anlamına gelir. Bu yüzden saç renginizi değiştirecekseniz bunu dereceli olarak gerçekleştirin.

-Denize ya da havuza girdikten sonra saçlarınızda tuz ve klor kalmaması için saçlarınızı çok iyi durulayın. Tuz ve klor saçlarınızı kurutur ve yıpratır.

-Saçınızı yıkadıktan sonra mümkün olduğu kadar kendi kendine kurumaya bırakın. Saç kurutma makineleri ve şekillendiriciler saçınızın renginin daha çabuk solmasına neden olur.

-Son önerimiz ise saç yapınıza uygun bir şampuan kullanmanız olacak. Temiz saçlar ışıltılı ve sağlıklı görünür, bu yüzden gereken sıklıkta saçlarınızı uygun bir şampuanla yıkayarak temizleyin.

Bir önceki yazımız olan Yumuşak Saçlar İçin Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde kırık saçlar, kırık saçlar için ve kırık saçlar için saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad