Dalgalı Saçlar İçin Öneriler

Dalgalı Saçlar İçin Öneriler

Dalgalı ve kıvırcık saçların bakımı ve şekillendirilmesi diğer saç tiplerine göre daha zor oluyor. Dalgalı saçlar genellikle kuru ve kabarmaya meyilli olduklarından onların bakımı için daha farklı yöntemler izlemek gerekli. Bu yazımızda dalgalı ve kıvırcık saçlar için neler yapılması gerektiğini paylaşıyoruz.

-Dalgalı saçlar için şampuan seçimi çok önemli. Kremli şampuanları tercih etmelisiniz. Ayrıca bazı günler saçınızı şampuanlamak yerine sadece saç kremi uygulayıp durulayarak kullanabilirsiniz. İki çeşit saç kremine sahip olmanız gerekli. Bir tanesi günlük kullanım için nemlendirici özelliği yoğun olan, diğeri ise haftada bir kullanım için derinlemesine nemlendirici özelliği olan bir saç kremi olmalı. Saçların kabarmasını önlemek için dalgalı saçlar için özel olarak üretilen saç serumları da çok yararlı olmakta.

Saç kabarmasını önlemek istiyorsanız saç kurutma makinesini çok kullanmaktan kaçının. Aksi takdirde saçlarınız iyice kabarır. Bunun yerine saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakın. Saçlarınızı havlu ile kurulamak yerine yumuşak bir tişört ile kurulayıp, nemini kâğıt havlularla alabilirsiniz. Saç kurutma makinesi ile kurutmak istiyorsanız makinenin ucuna difüzörü takarak kullanabilirsiniz.

-Saçlarınızı saç düzleştirici ile düzleştirmek istiyorsanız önce bunun için özel olarak üretilen kremlerden saçınıza sürün. Daha sonra saçınızı birkaç parçaya ayırarak saç fırçası ve saç kurutma makinesi yardımıyla kurutun. Saçınız tamamen kuruyunca her seferinde bir tutam saç alarak düzleştirin.

-Saçlarınızı sık sık saç düzleştirici yardımıyla düzleştiriyorsanız Brezilya fönü gibi kalıcı düzlük sağlayan bir işlem yaptırabilirsiniz. Ancak bunu yaptırmadan öne iyi düşünün, zira bu işlemde kullanılan kimyasal maddeler saçlarınıza zarar verebilir.

-Saç yapınıza uygun bir saç kesimi yaptırın. Dalgalı saçlara genellikle orta ve uzun boydaki saç modelleri yakışmaktadır. Katlı kestirmeyi de düşünebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Fön Çekme başlıklı makalemizde evde fön, evde fön nasıl yapılır ve fön çektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad