Elektriklenen ve Kabaran Saçlar İçin Öneriler

Güzelliğine önem veren pek çok kadının en çok şikayetçi olduğu konuların başında saçlarının elektriklenmesi ve kabarması gelmektedir. Saçların kabarmasında etkisi olan pek çok faktör bulunmaktadır. Eğer sizde bu tür bir sorun yaşıyorsanız öncelikle saçlarınızın niye kabardığını tespit etmeli ardından sorunun kaynağını ortadan kaldıracak önlemler almalısınız. Kabaran saçların sebepleri arasında saçları yanlış şekilde kurutmak, yüksek ısı ile sürekli şekillendirmek ve güneşin zararlı ışınları yer almaktadır. Peki bu sorunları ortadan kaldırmak için neler yapmalısınız? Yazımızın devamında sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

1-Saçlarınızı İyice Kurutun

Saçların kabarması ve elektriklenmesinin ardında bulunan sebeplerden biri saçların nemli kalmasıdır. Özellikle kıvırcık saçlarda nem yüzünden saçlar elektriklenme ve kabarma yapmaktadır. Bu nedenle saçlarınızı yıkadıktan sonra iyice kurutmanız gerekmektedir.

2-Saç Bakım Ürünleri Kullanın

Piyasada saçların kabarmasını ve elektriklenmesini engellemek amacıyla üretilmiş pek çok saç bakım ürünü bulunmaktadır. Bu ürünlerden faydalanarak kabaran saçlara elveda diyebilirsiniz.

3-Saçlarınızı Sık Sık Şekillendirmekten Kaçının

Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici ve saç maşası gibi cihazlar yüksek ısı ürettiklerinden saçların hem yıpranmasına hem de kabarmasına yol açabilmektedir. Bu yüzden saçlarınızı daha farklı yöntemlerle şekillendirmeyi denemelisiniz. Bu cihazları mutlaka kullanacaksanız yüksek ısıya karşı koruyucu saç bakım ürünleri uygulamalısınız.

4-Saçlarınızı Soğuk Suyla Yıkayın

Soğuk suyla saç yıkamak saçların elektriklenmesine engel olacağı gibi onların daha sağlıklı ve parlak bir hal almasına yardımcı olacaktır.

5-SPF Özellikli Saç Bakım Ürünleri Kullanın

Güneşin zararlı ışınları da saçların hem yıpranmasına hem de kabarmasına neden olmaktadır. Bu yüzden güneş koruyucu özelliği olan şampuanlar ve saç bakım ürünlerini kullanmayı tercih etmelisiniz.

6-Saçlarınızdaki Kırıkları Aldırın

4-6 haftada bir saç kırıklarını aldırarak saçlarınızdaki elektriklenmeyi engelleyebileceğiniz gibi daha sağlıklı ve bakımlı saçlarınızın olmasını da sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarında Saç Bakımının Püf Noktaları başlıklı makalemizde doğal saç bakım ürünleri, saç bakımı ve saç kesimi hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad