Evde Saç Boyarken Yapılan Hatalar

Evde Saç Boyarken Yapılan Hatalar

Kimi zaman kuaföre fazla para vermemek için kimi zaman da vakit bulamadığımız için evde saç boyama işlemi yapıp saçımızı kendimiz boyamayı tercih edebiliyoruz. Güzel bir saç kesimi modeli uygun bir saç rengiyle ön plana çıkarılabilir. Ancak renk seçiminde ya da boyarken yapılan hatalar ortaya kötü bir sonuç çıkmasına sebep olabiliyor. Peki saç nasıl boyanır? Bu yazımızda evde saç boyarken dikkat edilmesi gereken ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

 Saç Renginizi Doğal Renginden En Fazla İki Ton Açık ya da Koyu Renge Boyayın

Saç boyamak önem gösterilmesi gereken bir konudur. Evde saç boyarken yapılan hataların başında saçınızı doğal renginden iki ton açık ya da koyudan daha fazla açmaya ve koyultmaya çalışmanız geliyor. Saçınızı koyu kahverengiden platin sarısına çevirmeye çalışırsanız ortaya korkunç bir renk çıkabilir. Koyu renge boyadığınızda ise ortaya istediğinizden daha farklı bir renk çıkarsa boyanmış saçı sadece boya ile açmak mümkün olmadığından daha açık renk bir saç istediğinizde saç renginizi açtırmak zorunda kalırsınız.

 Boya Kutusunun Üzerindeki Renge Aldanmayın

Saç boyalarının kutularının üzerindeki resimlerde gösterilen saç rengi bazen yanıltıcı oluyor. Kutunun üzerindeki resimler yerine rengin tanımına dikkat edin. “fındık kabuğu ya da küllü kahve” gibi.

Cilt Renginize Göre Bir Boya Rengi Seçin

Sıra saç rengimizi belirlemeye gelince cilt tonumuz büyük önem kazanıyor. Koyu renk bir tene ve koyu renk gözlere sahipseniz seçmeniz gereken renkler ile açık ve soluk renk bir cilde ve renkli gözlere sahipseniz seçmeniz gereken renkler çok farklıdır. Koyu renk bir ten ve koyu gözler ile karamel ve çikolata renkleri çok uygundur. Koyu renk saçlılar, saçlarını sarı gibi açık renklere boyatmak için mutlaka kuaförden yardım almalıdır. Eğer açık renk ve soluk bir cilde sahipseniz sarı ya da bakır gibi renklerden uzak durun. Cildinizin solukluğunu daha fazla ön plana çıkarır. Küllü sarı ve soğuk tonlu kahve renkleri sizin için en uygun olan renkler. Ayrıca sarı saçın size uygun olup olmadığını anlamak için size bir ipucu verelim. Çocukken eğer sarı saçlarınız varsa yaşınız ilerledikçe saçınız koyulaştıysa bile sorun değil. Bu cilt renginizin sizin sarı saç kullanmak için uygun olduğunuz anlamına gelir. Ama çocukken sarışın değilseniz de dert etmeyin, bu sarı saçın size yakışmayacağı demek değil. Daha iyi fikir edinmek için kuaförünüze danışın. Saçınızı kızıla boyamak istiyorsanız güzel bir haberimiz var. Kızıl herkese yakışan bir renk, önemli olan size yakışan tonunu bulmak. Yüzünüze yakışan bir saç modeli ile kızıl renk harika duracaktır.

Kendi Kendine Saç Nasıl Boyanır?

Bir önceki yazımız olan Sarı Saç Modası başlıklı makalemizde saç kesimi, sarı saç ve sarı saç rengi hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad