Hamileler İçin Saç Bakımı

Hamileler İçin Saç Bakımı

Hamilelik döneminde vücudunuzun her kesiminde belli başlı değişimler mutlaka yaşanacaktır. Bu nedenle elbette saçlarınızda bu durumdan etkilenecektir ki bebeğiniz özellikle saçlarınızdan çok güç alacaktır.  O yüzdendir ki hamilelik döneminde saç bakımınıza öncesinden daha çok önem vermeniz gerekmektedir aksi takdirde doğumdan sonra düzeltmekte güçlük çekeceğiniz yıpranmış ve kırılmış bakımsız saçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumu nötrlemek adına sizi çok zorlamayacak doğal bakım kürleri uygulamanız yeterli olacaktır. Sabah uyandığınızda saçınızı hafif nemlendirerek kalın bir fırçayla taramanızda saçınızın güçlü kalmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kullandığınız şampuanlar ve saç bakım ürünlerini seçerken de dikkatli olmalısınız. Bebeğiniz ve kendiniz için İçerisinde paraben ve sodium laurly sulfate bulunmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Ve yine kendi saç tipinize uygun şampuan ve kremleri kullanmalısınız.

Pek çok anne adayı gibi sizin de hamilelik döneminde saçınızı boyatıp boyatmama konusunda endişeleriniz olabilir. Bu konuyla ilgili olarak henüz kesin bir bilgi ortaya çıkmamış olsa da saç boyaları içinde bulunan kimyasalların he ne şekilde olursa olsun zararlı olduğu bir gerçektir. Bu dönemde kullanmamakta yarar olduğu gibi illa da boyatma taraftarı iseniz de en azından bitkisel saç boyalarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Bu dönemden önce uğraşmamak adına saçlarına brezilya fönü çektiren anne adayları, uzmanlar bu uygulamanın da bebeğe zarar verebileceği yönünde uyarılar yapmaktadır. Bunun yerine klasik yöntemle saçlarınızı bir saç düzleştiricisi yardımıyla düzleştirmeniz hem bebeğiniz hem kendi saç sağlığınız için daha yararlı olacaktır.

Tabi bu aralarda saçınızın güçlü kalabilmesi için de mutlaka bol miktarda protein ve vitamin almanız şarttır. Ayrıca doğumdan sonra bebeğinizle ilgilenirken saç bakımınıza pek zaman ayıramayacağınızdan size kolaylık sağlayacak bir saç kesim modeli tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Böylece saç kesim modeliniz hem bakımı hem de şekillendirmesi bakımından size daha kolaylık sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saçları Soğuk Su İle Yıkamak Faydalı Mı? başlıklı makalemizde saç yıkamak, saçı soğuk suyla durulamak ve saçı soğuk suyla yıkamanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad