Hangi Şampuanı Kullandığınız Gerçekten Önemli Mi?

Hangi Şampuanı Kullandığınız Gerçekten Önemli Mi?

Bu soru sıklıkla sorulan ve farklı cevapları olan bir soru. Bazı uzmanlar boş yere pahalı şampuanlara fazla para harcamamanızı, marketten herhangi bir şampuanı almanızı tavsiye ederken, bazı uzmanlar da kendilerine göre iyi olan markaları almanızı öneriyorlar. Peki hangisine inanmalı ve şampuan seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevabı kesin olmamakla beraber neredeyse tüm uzmanların üzerinde görüş birliğine vardığı bazı noktalar var. Bu yazımızda bunları sizinle paylaşmak istedik.

-Şampuan alırken mutlaka etiketini okuyun ve içinde sodyum laurly sülfat bulunan ürünleri satın almamaya çalışın. Saçların yıkarken köpürmesini sağlayan bu madde aynı zamanda her türlü deterjanın da içeriğinde bulunan ve saçları kuruttuğu, saçlardaki nemi emdiği ileri sürülen bir madde. Olabildiğince yumuşak içerikli, saçınıza zarar vermeyecek şampuanları tercih etmeye çalışın. Dilerseniz bebek şampuanları kullanabilirsiniz.

-Saçlarınız boyalı diye mutlaka boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuanlardan almaya çalışmayın. Bu şampuanların içeriğindeki sert maddelerin saç rengini korumak yerine boyanın daha çabuk çıkmasına sebep olduğu iddia ediliyor. Yumuşak içerikli şampuanları tercih etmek en iyisi olacaktır.

-Pek çok farklı özelliğe sahip şampuanlar market raflarında boy göstermekte. Uzmanlar şampuanların üzerinde yazanların doğru olduğunu söylüyorlar. Yani bir şampuanın üzerinde “parlak saçlar için” ya da “kepeğe karşı etkili” yazıyorsa o şampuan bu niteliğe sahip demek. Saçlarınızın kuruluğundan şikayet ediyorsanız kuru saçlar için şampuanlar, saçlarınızın ince telli olduğundan şikayetçiyseniz de ince telli saçlar için şampuanlar tercih etmeniz etkili olacaktır.

-Kullanmakta olduğunuz şampuan aslında saçınızın yapısına uygun değilse ama yine de saçlarınıza iyi geldiğini düşünüyorsanız hiç sorun yok, aynı şampuanı kullanmaya devam edin. Saçlarınız kuruyor ve kabarıyorsa sorun sadece şampuan olmayabilir, saç kesimi yaptırmak ya da derinlemesine nemlendirme uygulamak sorununuzu çözebilir.

Saçlarınızı Ne Sıklıkta Yıkamanız Gerekir?

Tüm Saç Tiplerine Göre Şampuan ve Saç Kremleri

Saçlarınızın Tertemiz Olmasını Nasıl Sağlarsınız?

Kuaförde Satılan Şampuanlar Daha Mı İyi?

Bir önceki yazımız olan Evde Fön Çekme başlıklı makalemizde evde fön, evde fön nasıl yapılır ve fön çektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad