Kepekli Saçlar

Kepekli Saçlardan Kurtulma Yolları

Günlük yaşamımızda can sıkıcı bir durum olan kepekli saçlardan nasıl kurtulacağımız ve niye olduğu hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz. Genelde saç diplerinin pul pul olup kopması ile kepek oluşumu başlar. Bu kepeklenme ciddi bir rahatsızlık belirtisi değildir. Ancak insanlar arasında dolaşırken kepeklerin dökülmesi etrafı da bizi de rahatsız edebilir. Konunun temizlik ile ilgisi olmasa bile dökülen kepekler sanki temiz değilmiş izlenimi verebilir. Kepeğin ilerlemesi halinde saçlarda kızarıklık ve kaşıntılar da oluşmaya başlar. Yazımızın amacı kepekli saçlardan kurtulma yollarını paylaşmaktı. Kepekli saçlarınızdan hastaneye giderek deri kontrolünüz yapıldıktan sonra size doktor tarafından tavsiye edilen kepek şampuanlarından kullanarak kurtulma imkanınız bulunuyor. Ya da en yakın eczaneye uğrayarak kepek önleyici ve kepeğe karşı etkisi olan şampuanlardan kullanabilirsiniz. Bu işlemlerin hangisini yaparsanız yapın kepeği kesersiniz ama uygulaması takip edilmelidir.

Cilt kendini yenilerken yeni hücrelerin üzerinde kalan ölü deriler vücuttan atılır. Bu aslında normal bir süreçtir. Banyoda yıkanırken su ile bir kısmı gider ama biz bunu hissetmeyiz. Ama derimizde ki bu canlanma biraz daha hızlıysa ve atılımda yavaş kalıyorsa biriken ölü deriler olacaktır. Cildin bu hareketi temizlik ve hijyenle alakalı bir durum değildir. Belli bölgelerde biriken ölü hücreler artık gözle görülmeye ve saça karışmaya başlar. Hemen müdahale etmeli ve kepekten kurtulmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kahverengi Saçlar İçin Saç Maskesi başlıklı makalemizde evde saç bakımı, evde saç maskesi ve evde saç maskesi yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad