Kırık Saç Uçları İçin Çözüm Önerileri

Kırık Saç Uçları İçin Çözüm Önerileri

Kırık saçlar ne yazık ki tüm kadınların ortak derdi. Saçlarınız ne kadar bakımlı olursa olsun saç uçlarındaki kırıklar yüzünden yıpranmış gibi görünebiliyor ve maalesef kırık saç uçlarını onarmak mümkün değil. Sürekli bakım yaparak daha iyi görünmelerini sağlayabilirsiniz ancak tamamen onarılmaları ihtimali yok. Bu sebeple en iyisi saç uçlarındaki kırıkların oluşmaması için önlem almak. Bu yazımızda bunu nasıl sağlayabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.

-Saçlarınızın sağlıklı olması uçlarının da kırılmasına engel olacaktır. Sağlıklı saçlar için ise yapabileceğiniz en iyi şey dengeli beslenmek ve bol bol su içmek.

-Sadece bitkilerin nemlendirilmeye ihtiyacı yoktur. Saçlarınızın da belirli seviyede bir nemi koruması gerekmektedir. Saçlarınızı nemli tutmak için düzenli olarak nem maskesi kullanın. Evde kendiniz yapacağınız nem maskelerini haftada bir uygulamanız gerekli, ancak kuaförde böyle bir maske uygulatırsanız 6-8 hafta da bir yaptırmanız yeterli olacaktır.

-Saçları yeterince şampuanlamakla aşırı derecede şampuanlamak arasında büyük bir fark var. Saç derimizde saçlarımızın kendini onarmasını sağlayan doğal yağlar bulunmakta. Saçlarınızı çok fazla şampuanladığınızda bu yağların azalmasına ve dolayısıyla saçlarınızın kurumasına ve kırılmasına sebep olursunuz.

-Yüksek ısının saçlara olan zararlarını artık bilmeyen kalmadı. Çok fazla saç kurutma makinesi ya da saç şekillendiricileri kullanırsanız eninde sonunda saçlarınızın kurumasına, zayıflamasına ve saç uçlarınızın kırılmasına yol açarsınız. Bu yüzden bu aletleri kullanmadan saçlarınızı kurutmaya ve şekillendirmeye çalışın.

-Yaz aylarında güneş, klorlu ve tuzlu su saçlarınıza sandığınızdan daha çok zarar veriyor. Saçlarınızı bu etkilerden korumak için doğru ürünleri kullanın ve güneşe çıkarken mutlaka şapka takın.

-Saçlarınızı havluyla kurularken kesinlikle çok nazik olun. Saçlarınızı burarak, sertçe sıkarak ya da havluyu hızla sürterek saçlarınızın yıpranmasına sebep olursunuz.

-Saçlarınız ıslakken daha kırılgan olur. Bu nedenle saçlarınızı sakın ıslakken fırçalamaya kalkışmayın. Saçınızdaki dolaşıklıkları açmak için geniş dişli bir tarak kullanın.

Saç uçlarındaki kırıklar düzenli olarak kestirilmelidir. Saçlarınızın kısa ya da uzun olması hiç fark etmez. Kırıkları düzenli olarak kestirmediğiniz sürece saçlarınızın yıpranmasına engel olamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Hamileler İçin Saç Bakımı başlıklı makalemizde hamileler için, hamileler için saç bakım önerileri ve saç hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad