Kısa Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Kadınların çoğu saçlarını uzatma eğiliminde olduğundan uzun saç bakımının nasıl olması gerektiğine dair hemen hemen herkesin bir fikri vardır. Ancak sıra kısa saç bakımına gelince işler değişiyor. Sizde ilk defa saçlarınızı kısa olarak kullanıyorsanız ve bakımını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız işte cevabı:

-Saçlarınızı Fazla Fırçalamaktan Kaçının

Söz konusu kısa saç bakımı olduğunda uymanız gereken ilk kural saçlarınızı çok fazla fırçalamamak olmalı. Saçlarınız kısa olduğu için dolaşma ihtimali oldukça düşüktür ve çok fırçaladığınızda yağlanma olasılığı ise fazladır. Bunun sebebi ise saç boyunun kısa olması nedeniyle saç diplerindeki yağın saç uçlarına kolaylıkla inebilmesidir. Fırça yerine saçlarınızı şekillendirmek için parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Tabii ellerinizin temiz olmasına dikkat edin, aksi takdirde saçlarınız yağlanabilir.

-Yüksek Isıdan Uzak Durun

Saçlarınızı şekillendirmek için çok fazla saç düzleştirici ya da maşa gibi aletler kullanmanız saçlarınızın yıpranmasına, boyalı ise renginin solmasına ve kırılmasına yol açacaktır. Bu nedenle saçlarınızı mümkün olduğunca doğal yollarla kurutun.

-Düzenli Olarak Saçınızdaki Kırıkları Kestirin

Kısa saçı olan pek çok kadın sırf saçları kısa olduğu için kırık olmayacağını ve bu yüzden de sık sık kuaföre gitmeleri gerekmediğini düşünmektedir. Aslında bu düşünce son derece yanlıştır. Saçlarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız ayda en az bir kere kuaförünüzü ziyaret etmeli ve uçlarındaki kırıkları aldırmalısınız.

-Saçınızı Her Gün Yıkayın

Evet, yanlış okumadınız. Genellikle saçların sağlıklı olması ve doğal yağlarını kaybetmemesi için saçların sık sık yıkanmaması tavsiye edilir. Bu tavsiye kısa saçlar için geçerli değildir. Saçlar kısa olduğundan diplerdeki yağ uçlara çok daha az zamanda ulaşmakta ve bu durum da saçların daha çabuk yağlanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle saçınızı rahatlıkla her gün yıkayabilirsiniz.

-Kuru Şampuan Kullanın

Kuru şampuan son yılların saçla ilgili en önemli keşiflerinden. Kuru şampuan kullanarak saçınızın yağlı görünmesine engel olabilir ve saçlarınıza hacim kazandırabilirsiniz.

-Saçlarınızı Soğuk Suyla Durulayın

Saçlarınızı kısa bir anlığına dahi olsa soğuk suyla durularsanız çok daha uzun bir süre ışıldaması için yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saç Beyazlaması Neden Olur? başlıklı makalemizde beyaz saç telleri, saç bakımı ve saç beyazlaması hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad