Kuru Saçlar İçin Doğru ve Yanlış Seçimler

Kuru Saçlar İçin Doğru ve Yanlış Seçimler

Kuru saçların bakımı ve şekillendirilmesi biraz zahmetli oluyor. Bu yazımızda kuru saçlar için güvenle kullanabileceğiniz ürünler ve içerikler ile uzak durmanız gereken ürünlerden bahsedeceğiz.

Kuru Saçlar İçin Kullanımı Yararlı Olan Ürünler:

-Saçınız için kullandığınız şampuan, saç kremi, saç jeli, köpük ve diğer ürünlerin düşük pH değerleri olmasına dikkat edin. Ürünlerin etiketlerinde okuyarak düşük ph değeri olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Düşük ph’lı ürünler nemin saç içerisinde kalmasını sağlar. Ayrıca “yoğun nemlendirici” özelliği olan saç kremleri ve köpükleri tercih etmeniz de işe yarayacaktır.

-Avokado yağı, argan yağı ve zeytinyağı gibi doğal yağlar kuru saçların nemlenmesini sağlar. Bu yağlarla saçınıza saç maskesi uygulayabileceğiniz gibi bu yağları içeren saç ürünleri kullanmanız da mümkün.

-Saç dolaşıklığını açıcı spreylerden kullanın. Uzmanlar bu spreyleri saçınızın köklerinden uçlarına kadar sıkmanızı ve taramak yerine fırçalamanızı tavsiye ediyorlar. Bu spreyler sayesinde saçlarınız hem nemlenir hem de yüksek ısı ile çalışan saç şekillendiricilere karşı saçlarınızın dayanıklılığı artar.

Nemlendirici saç kremleri kullanmayı tercih edin. Saçınızdaki nemi hapsetmeye yarayacak “humectant ve emollient” içerikli derin nemlendiricilerden kullanın.

Kuru Saçlar İçin Kullanımı Zararlı Olan Ürünler:

-Parfüm gibi kokan şampuanları kullanmayın. Bu tür şampuanlar saçlarınızın kurumasına sebep olur.

-Alkolün bazı türleri saç için yararlı iken bazı türleri ise zararlıdır. Genel olarak saç spreylerinde bulunan alkol saçın kurumasına yol açar. Eğer saçlarınız kuru ise etiketinde “ısopropyl alcohol, propanol, propyl alcohol ve SD alcohol 40” yazan ürünlerden uzak durun.

Ve son olarak ise kuru saçlara sahip olan herkesin düzenli olarak saç bakımı yaptırması gerektiğinin altını çiziyoruz. Eğer imkânınız varsa ayda bir kuaförünüze saç bakımı yaptırın. Evde kendiniz saç maskesi yaparak saç bakımınızı gerçekleştirmek istiyorsanız ise iki haftada bir bakım yapmayı ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Kırık Saç Uçları İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz? başlıklı makalemizde Kırık saç, kırık saç uçları için ve kırık saç uçlarını onarmak hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad