Kuru ve Kaşıntılı Saç Derisinin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Kuru ve Kaşıntılı Saç Derisinin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Kuru saç derisi zaman zaman hepimizin karşılaştığı bir problem. Bu problemle etkili olarak savaşabilmek için ise problemin nereden kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Kuru saç derisi için özel olarak üretilmiş şampuanlar ve saç kremleri kullanarak sorunu çözmeye çalışıyor olabilirsiniz ama dediğimiz gibi ilk olarak sorunun neden kaynaklandığını bilmeniz gerekiyor. Bu yazımızda kuru ve kaşıntılı saç derisinin sebeplerini ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşıyoruz.

-Kaşıntılı saç derisinin en önemli sebebi aslında çok basit: çok kalın telli saçlara sahip olmak. Kalın saç telleri yüzünden saç derisi yeterince hava alamıyor bu da saç derisinin kurumasına ve kepeklenmesine sebep olabiliyor. Kepeğe karşı etkili bir şampuan kullanarak bu sorunla savaşmanın en iyi yolu.

-Saç derisinde mantar oluşumu da kaşıntılı saç derisinin sebeplerinden biri. Bu sorundan kurtulmak için doktorunuzla görüşerek tedavi olmanız gerekiyor.

-Saç derinizin kaşınmasının muhtemel sebeplerinden biri de kullandığınız şampuanın saç derinizi irrite ediyor olması. İçeriğinde alkolün herhangi bir türünün bulunduğu şampuanları almaktan kaçınmanız gerekiyor. Bu tür şampuanlar saç derinizin ve saçlarınızın kurumasına sebep oluyor. Kuru saç derisi ve kepekli saçlar için üretilen şampuanlardan kullanın. Bu şampuanlar saçlarınızdaki nemi de arttırır. Bu sayede kuru ve kaşıntılı saç derisinden kurtulmuş olursunuz.

-Eğer saçlarınızı çok sık yıkıyorsanız kuru ve kaşıntılı bir saç derisine sahip olmanızın sebebi bu olabilir. Saçları çok sık yıkamak saç derisindeki doğal yağın azalmasına ve saç derisinin kurumasına sebep olur. Ayrıca saçlarınız çabuk kırılmaya başlar. Bu nedenle saçlarınızı en azından gün aşırı yıkamaya çalışın.

-Saç derisinde meydana gelen sedef hastalığı, kepek probleminde olduğu gibi saç derisinin kaşınmasına ve pul pul olarak dökülmesine sebep olur. Bu hastalık genel olarak bağışıklık sisteminiz yeterince iyi çalışmadığında ortaya çıkar. Sedef hastalığından kurtulmak için doktorunuz verdiği ilaçların yanı sıra saç derinize Hindistan cevizi yağı da sürebilirsiniz.

-Yetersiz besleniyor ve vücudunuz için yararlı olan yağları tüketmiyorsanız cildinizdeki ve saç derinizdeki doğal yağlar azalır. Beslenmenize dikkat ederek, ceviz, zeytinyağı ve avokado gibi yararlı yağları içeren gıdalar tüketerek kuru saç derisi probleminden kurtulabilirsiniz.

-A vitamini eksikliğinin kaşıntılı saç derisi problemine yol açtığına dair herhangi bir kanıt yoktur, ancak A vitamini egzama ve kuru cilt tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yüzden kuru saç derisi için de yararlı olduğu düşünülmektedir. Vücudunuz için gerekli olan A vitaminini tatlı patates, havuç ve balkabağı tüketerek karşılayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar başlıklı makalemizde at kuyruğu, saç düzleştirici ve saç kuruması hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad