Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım

Saçlarınız cansız ve mat görünüyorsa, taramakta zorlanıyorsanız ve çabuk kırılıyorsa ne yazık ki kurumuş ve yıpranmış demektir. Saçlarınızın kurumasının sebebi içerisinde yeterince nem olmamasıdır. Peki saçların nemi neden azalır ve saçları onarmak için neler yapılabilir? İşte cevapları:

-Pek çok saç bakım ürününün saçları nemlendirdiği iddia edilir. Oysaki gerçek hiç de öyle değil. Örneğin çoğu saç kremi sadece saçların daha yumuşak olmasını ve kolay taranmasını sağlar. Şampuan ve saç kremi alırken etiketine bakarak içeriğinde zeytinyağı, argan yağı, gliserin, sorbitol ve shea butter (karite yağı) bulunan ürünleri tercih edin. İçinde mineral yağ ve petrolatum bulunan şampuan ve saç kremlerinden kaçının.

-Saç kurutma makineleri, saç düzleştiriciler ve saç maşaları hiç şüphe yok ki saçları şekillendirmek için en iyi yol. Ancak yüksek ısı nedeniyle oluşacak zarardan saçlarınızı korumak zorundasınız. Bu aletleri kullanmadan önce saçınıza mutlaka ısıya karşı koruyucu bir ürün uygulayın. Eğer saçlarınız ince telliyse bu aletleri en düşük ısıda çalıştırın. Orta ve kalın telli saçlar daha yüksek ısılara karşı biraz daha dayanıklıdır.

-Dışarı çıkmadan önce havaya bir göz atın ve soğuk ve sıcak havalarda saçlarınızı korumak için önlem alın. Şapka takabilir ya da güneşe karşı koruyucu saç spreyi kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınız yoğun oranda soğuğa ya da sıcağa maruz kalırsa kuru saçlar için üretilmiş şampuan ve saç kremlerinden kullanmayı deneyebilirsiniz.

-Her altı ya da sekiz haftada bir saç uçlarınızı mutlaka kestirin, özellikle de yüksek ısı üreten saç şekillendiricilerden sıklıkla kullanıyorsanız. Saçlarınızı kendiniz kesmeyi düşünebilirsiniz ama unutmayın hiçbir zaman kuaförün kestiği kadar başarılı olamazsınız.

-Eğer çok kuru saçlarınız varsa jojoba yağı ya da Hindistan cevizi yağı ile bakım yapın. Birkaç damla yağı ıslak saçınıza damlatarak birkaç dakika bekletin ve saçınızı nemlendirici bir şampuan ve saç kremi ile yıkayın. Daha etkili olmasını istiyorsanız saçınızı mümkün olduğu kadar kendi kendine kurumaya bırakın, saç kurutma makinesini kullanmayı azaltın.

-Yatmadan önce saçlarınızı fırçalayın ve düğümlerin açılmasını sağlayın. Saçları fırçalamak saç derisinin ürettiği yağın yayılmasını da sağlar. Uzun saçlarınız varsa gevşek bir topuz yatarak yatabilirsiniz. Kısa saçlarınız var ise ipek bir yastık kılıfı kullanın. Böylece sürtünmeyi azaltmış olursunuz.

-Saçlarınıza perma gibi işlemleri sık sık uygulatıyorsanız içeriğindeki kimyasal maddeler yüzündün saçlarınızın kuruması ve zayıflaması çok doğal. Ayrıca saçınızı da kendi saç renginize yakın renklere boyatmanız daha az zarar görmesini sağlar. Bu işlemler arasından uzun zamanlar geçmesine dikkat edin.

-Evde kendiniz yapabileceğiniz saç maskeleri hem ucuz hem de kısa sürede hazırlanabiliyor. Ayda en az bir kere bu şekilde bir saç maskesi yaparak uygulayın.

-Saçlarınızı her gün temiz görmek hoşunuza gidiyor olabilir ama saç deriniz gerçekten çok yağlanmadıysa her gün yıkamamanız daha doğru. Yıkarken de sadece saç derinizi şampuanla ovalayın saçınızın geri kalanı köpüklerle kendiliğinden temizlenecektir. Saç kremini de mutlaka saç uçlarınıza uygulayın, saç derinize değil.

-Saçlarınız için gerekli olan avokado, som balığı ve zeytinyağı gibi gıdalardan tüketin. Bu gıdaların içeriğinde bulunan yağ asitleri saç derinizin doğal yağları üretmesine katkıda bulunur.

Bir önceki yazımız olan Boyalı Saçlara Nasıl Bakım Yapılır? başlıklı makalemizde boyalı saç bakımı, boyalı saçlara bakım nasıl yapılır ve boyalı saçlara şampuan hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad