Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarının düz olmasından şikayet eden ve sürekli saç maşası kullanarak saçlarını dalgalı hale getirmek istemeyen pek çok kadın perma yaptırmayı tercih etmektedir. Bu yazımızda sizlerle perma nedir ve permalı saç bakımı nasıl yapılır sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Perma Nedir?

Permayı saçın içindeki yapının kırılarak ve yeniden şekillenerek kıvrımlar haline gelmesidir şeklinde tanımlayabiliriz. Perma yapılmadan önce saçların iyice yıkanması önem taşımaktadır. Bu sayede saçlarda bulunan katiküller hafifçe kalkmakta ve perma solüsyonu saçlara çok daha iyi bir şekilde nüfuz edebilmektedir. Keratine giren perma solüsyonu saçların iç tabakalarında yer alan ve lif benzeri hücreleri bir arada tutan sülfür bağlarını kırmaktadır. Liflerin gevşemesiyle birlikte saç sarılmakta ve yeni bir şekle kavuşturulmaktadır. Saçlar sarıldıktan sonra yeni şeklin gelişebilmesi için perma losyonu bir kez daha uygulanmaktadır. Saçın yapışmasına ve durumuna göre gelişim sürece değişiklik gösterebilmektedir. Bu sürecin ardından nötralizer denilen ikinci bir kimyasal kullanılarak saçlardaki değişen bağlar tekrar oluşturulmaktadır.

Eğer uzun saçlarınız varsa spiral perma yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede saçlarınızda hoş lüleler oluşacaktır. Saçlarınız uzadıkça saç diplerinize perma yaptırabilirsiniz ancak daha önceden perma yapılmış olan kısma perma yaptırmanız halinde saçlarınız zarar görebilir.

Pek çok kişi boyalı saçlara perma yaptırılıp yaptırılamayacağını merak etmektedir. Boyalı saçlara doğru formüller uygulanarak perma yapılması mümkündür. Bunun için kuaförünüzden yardım alabilirsiniz.

Yaptırmış olduğunuz perma yaklaşık 2 ile 5 ay arasında kalıcılığını koruyacaktır. Bu süreden sonra ise yavaş bir şekilde perma formundan çıkarak su dalgası gibi görünmeye başlayacaktır. Şimdi permalı saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını verelim.

Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Permalı saçlar kolay bir şekilde zarar görebilmektedir. Bundan kaçınmak için saçlarınızı yıkarken narin davranmaya özen göstermeli ve saçlarınızın karışmamasını sağlamalısınız. Şampuandan sonra mutlaka saç kremi kullanmalısınız.

Saçlarınızı kurutmadan önce durulanmayan saç kremlerinden ya da saç serumlarından kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz argan ya da badem yağı gibi doğal yağları da kullanmanız mümkün.

Eğer kuru saçlarınız varsa permalı saç bakımı daha da zor olacaktır. Saçlarınızın iyice kurumasına engel olmak için yüksek ısı veren saç kurutma makinesi ve saç düzleştirici gibi cihazları fazla kullanmamalısınız.

Özellikle yaz aylarında saçlarınızın güneş ışınlarından zarar görmesine engel olmak için koruyucu serumlardan yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt ve Yumurta Maskesi başlıklı makalemizde Evde doğal saç bakımı, saç bakım maskesi ve saç maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad