Saç Bakım Önerileri

Saç Bakım Önerileri

Saç bakımı hepimiz için önemli olan ancak yeterince zaman ayıramadığımız bir konu. Göz alıcı bir görünüme sahip olmak için güzel bir saç modeli ile saç kesimi, ayrıca da bakımlı saçlara sahip olmak şart. Bakımlı saçlar için her zaman fazla efor sarf etmek gerekmiyor. Bazı ayrıntılara dikkat ettiğimiz takdirde saçlarımız istediğimiz görüntüye kavuşacaktır. İşte dikkat etmemiz gereken ayrıntılar:

Saçınızdaki beyaz ve gri telleri kapatmak için saçınızı birkaç ton açabilirsiniz. Ancak birkaç tondan fazla açacaksanız ya da koyulaştıracaksanız bunun için mutlaka bir kuaföre gidin. Ayrıca koyu renk saçlarınız var ise sıcak renklerden ziyade soğuk ve küllü tonları tercih edin, daha doğal bir görüntü elde edersiniz.

Özellikle yaz aylarında güneş, rüzgar, tuzlu ve klorlu suların etkisiyle saç boyasının rengi çok çabuk açılır. Bu yüzden saçınızda büyük bir değişiklik yapmak istiyorsanız bunu yaz aylarında değil sonrasında gerçekleştirmeniz daha isabetli olur. Yaz aylarında doğal ve kolay boyanabilir renkleri tercih edin. Ayrıca denize girip çıktıktan sonra saçınızı şampuanlamanıza gerek yok. Çünkü saçınız aslında kirlenmiyor. Sadece saç kremi kullanarak saçınızı yıkayabilirsiniz.

Saç telleriniz kalın ise son yıllarda popüler olan köpük saç boyalarından kullanın. Bu saç boyaları saça eşit olarak yayılarak kullanımda kolaylık sağlıyor. Saç telleriniz ince ise köpük saç boyası kullanmanıza gerek yok. Saç kesimi boyunuza göre bir ya da iki kutu boya kullanabilirsiniz.

Saçınızı yıkarken kullanmış olduğunuz musluk suyunun tortularından arındırmak için saçınızı duruladığınız suya elma sirkesi katın. Dilerseniz bir sprey şişesine su doldurarak içine 5-6 damla elma sirkesi katabilir ve saçınıza sıkarak kullanabilirsiniz.

Bilhassa yaz aylarında saç düzleştirici ve maşa gibi aletleri sık sık kullanmak boyalı saçlara ciddi zarar vermektedir. Eğer kullanacak iseniz de mutlaka nemli saça uygulayın ve sıcaklığını olabildiğince düşük tutmaya çalışın.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için ayda bir kez kayısı yağı, avokado yağı veya argan yağı ile saç maskesi uygulayın. Eğer saçlarınız yıpranmış durumda ise bu maskeyi haftada bir kez de uygulayabilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız bu konularda dikkatli olduğunuz ve kendinize yakışan bir saç modeli kullandığınız sürece tüm gözler üzerinizde olacak!

Bir önceki yazımız olan Kırık Saçlar İçin Çözüm Önerileri başlıklı makalemizde kırık saç bakımı, kırık saç bakımı nasıl yapılır ve kırık saç uçları hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad