Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç bakımı günümüz toplumunda hem erkek hem de bayan için önemli bir bakım türüdür. Günümüzün yazılı olmayan toplumsal yaşayış kuralları gereği, bakımlı saçlara sahip olmak hem kişinin kendisini iyi hissetmesi ve hem de iyi bir görünüm için mutlak surette gerekli ve periyodik olarak yapılması gereken bir bakım türüdür.

Bayanlara göre erkeklerin daha sık karşılaştığı saç dökülmesi durumu, pek çok farklı ve önüne geçilebilir etkenin tetiklediği fizyolojik bir sorundur. Çağlar boyu erkekler için pek de sorun değilmiş gibi davranmak zorunda kaldığı kellik, aslında çözüm üretilememesi nedeniyle sorun edilmeyen bir sorundur.

Toplumsal olarak bulunulan konum gereği iyi görünmek önemli bir kavram haline dönüşür ve kellik sorunu bu durum için oldukça sinir bozucu ve istenmeyen bir durumdur. Genetik, çevresel ve bakım sorunları, çeşitli hastalıklar ve benzeri birçok etken sebebiyle dökülen saçların önüne geçebilmek, günümüzün ilerleyen teknolojisinin sürekli olarak geliştirmeye devam ettiği çeşitli yöntemlerle artık mümkün durumda.

Bununla birlikte uğraşı gerektiren bu yöntemlerin pek çoğu dökülmenin hızlanması veya tamamlanması sürecinden sonra başvurulan yöntemler olarak kullanılıyor. Ancak aslında pek çok saç dökülmesi sorunu, daha dökülme henüz başlamışken müdahale edildiğinde engellenebilir bir sorunken, ilerleyen veya tamamlanma aşamasından sonra çare aramaya başlamak, maalesef dökülen saçların yerine gelmesini zorlaştırıyor. Bu nedenle saç bakımı sürekli olarak yapılması gereken ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir bakım türüdür.

Bayanların muhatap olduğu saç sorunları ile erkeklerin muhatap olduğu saç sorunları farklılıklar gösteriyor olsa da, her türlü saç sorunu için gerekli bakım yöntemleri günümüzün üst boyutta ilerleyen teknolojisi ve sağlık alanında yaşanan gelişmeleriyle, tüm sorunlara karşı geliştirilmiş çok yönlü çözümler mevcut durumdadır. Birçok saç dökülmesi sorunu erken müdahale edildiğinde tamamen veya geç müdahale edildiğinde kısmen çözülebilen sağlık sorunları arasında. Bununla birlikte, genetik faktörler veya ileri rahatsızlıklar gibi sorunlar yüzünden geri dönülemez bir biçimde dökülen saçlar için de, tıbbi teknoloji yine farklı çözümler sunabilmektedir.

Tamamen dökülmüş ve kellik oluşmuş saçlar için, nedenin belirlenmesine yönelik olarak yapılan çeşitli tanı koyma ve tedavi süreçleri sonucunda, geri dönülemez bir noktada saç dökülmesi gerçekleşmiş herkes, artık saç ekimi işlemi yaptırarak, kellikten kurtulabiliyorlar. Farklı tekniklerle yapılan saç ekimleri, sürekli olarak gelişmeye devam eden bir yöntem olarak, sıklıkla başvurulan bir çözümdür. Giderek daha yoğun kullanılmaya başlanan saç ektirme uygulaması günümüzde en çok FUE ve FUT isimli iki yöntemle uygulanmaktadır.

Saç dökülmesine karşı dirençli olan iki kulak arasında kalan ense bölgesinden cerrahi operasyonlarla, küçük şeritler halinde alınan saçların, köklere ayrılarak saç dökülmesinin yaşandığı bölgelere kök kök nakledilmesi işlemi olan FUT yöntemi ve FUE motoru adı verilen özel uçlara sahip bir cihaz yardımıyla yine ense bölgesinin lokal olarak uyuşturulmasıyla tek tek alınan saç köklerinin saç dökülmesi yaşanmış bölgeye nakledilmesi yöntemi olan FUT yöntemleri günümüzde en yoğun kullanılan saç ekim yöntemleridir. Yöntem tercihinin kişinin kendisinin belirlediği sanılsa da, doğru olanın uzman tarafından incelenmiş olan hastanın durumuna göre yönteme karar vermesidir. Uzman doktorlar tarafından muayene edilen hastanın, dökülmeye neden olan şartların belirlenmesi ve saç köklerinin durumuyla ilgili yapacağı detaylı tetkiklerin ardından, hangi saç ekme yönteminin kullanılması gerektiğine karar vermesi, hasta için en sağlıklı yöntemin bulunması için en doğru karar verme şeklidir. Saç sorunlarıyla ve çözümleriyle ilgili olarak her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşabileceğiniz web platformumuz aracılığıyla, saçınızla ilgili yapmanız gereken her şeyle ilgili cevaplara kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Yıpranmış Saçlar İçin Çözüm Önerileri başlıklı makalemizde kırılmış saç bakımı, kırılmış saçlar için ve kırılmış saçlara çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad