Saç Bakımı ve Saç Temizliği

Saç Bakımının Önemi

Saç bakımı ve saç temizliği çok önemlidir. Tanım olarak ele aldığımızda saçlar baş derisinde bulunan kıl köklerinden çıkan ve uzayabilen kıllardır. Saçı doğal olarak koruyansa kıl köklerinde yer alan bezlerdir. Bu bezler yağlı maddeler salgılayarak saçların korunmasını sağlar. Saç temizliği ve saç bakımı ise bu köklerin sağlıklı ve iyi durumda olmasını sağlamak için yapılmaktadır. Bir diğer amacı ise salgılanmakta olan yağlı maddenin saç derisi üzerinde kalıntı bırakmasını önlemektir.

Saçlar Nasıl Yıkanmalı?

Biraz öncede söylediğimiz gibi saç temizliği ve saç bakımındaki asıl amaç saçlarımızın sağlıklı ve canlı kalabilmesini sağlamaktır. Bunun içinde saçların düzenli olarak yıkanması çok önemlidir. Saçlarınızı yıkarken tercih ettiğiniz şampuanın kalitesi ise çok büyük önem taşır. Saç derinize yıkama esnasında kimyasal atıklar bırakması muhtemel şampuanlardan uzak durmalı ve doğal yapıya sahip saçınızı yıpratmayan şampuanları tercih etmelisiniz. Kullanmakta olduğunuz şampuanıysa sık sık değiştirmemeniz gerekir.  Normal yapısı bulunan saçların bir hafta içinde en az 1 ya da 2 sefer yıkanması gerekmektedir. Eğer saçlarınız yağlıysa bu sayı daha da yüksek olmalıdır. Saçlarınızı yıkarken kullandığınız suyun içerisinde kireç bulunuyorsa tercih ettiğiniz şampuanın kalitesi daha bir önem kazanır. Saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuysa saçlarınızı hırpalamadan yıkamanızdır. Bazen temizlemek adına saçlarına eziyet edenler olabiliyor. Bunu yapmamalı ve saçlarınızın sağlığını bozmamak için yıkama işlemi sırasında saçlarınıza nazik davranmalısınız. Şampuanı saçlarınızın her tarafına yaymalı ve yumuşak harekler ile yıkama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Suyun sıcaklığınada dikkat etmeli ve suyun fazla sıcak olmamasını sağlamalısınız. Aşırı derecede sıcak olan su saçların incelmesine neden olmaktadır. İncelen saçsa zaman içerisinde dökülmeye başlar. Bu durum kellik sorununun ortaya çıkmasındaki en büyük etken olarak da öne çıkmaktadır.

Saçlar Nasıl Durulanmalı?

Saç temizliği ve saç bakımı yapılırken önemli noktalardan biriside saçların durulanması işlemidir. Saçlarınızı temiz su kullanarak ve bol su ile durulamanız gerekiyor. Durulama esnasında saçlarınıza nazik davranmayı ise kesinlikle ihmal etmeyin.

Saçlar Nasıl Kurulanmalı?

Saç bakımı ve temizliğindeki bir diğer adım saçların kurulanmasıdır. Temiz ve bol su kullanarak duruladığınız saçlarınızı önce taramanız gerekiyor. Saçlarınızı taradıktan sonra yumuşak bir havlu ile kurulayabilirsiniz. Saçlarınızı kurularken dikkatli olmalı ve saçınızı hırpalayacak sertlikte kurulama işlemini yapmamaya gayret göstermelisiniz. Aksi halde saçlarınızın uçları çatallaşabilir ve saçlarınız kırılabilir. Saçlarınızı havlu yardımıyla yumuşak hareketlerle kurulayabilir ya da elektrikli kurutucular kullanabilirsiniz. Saçınızı elektrikli kurutucu kullanarak kurutacaksanız eğer saçlarınızı korumak ve zarar vermemek için kurutucuyu 15 ile 20 cm. mesafede tutmanız gerekiyor. Kurutma işlemi sırasında kurutucuyu aynı noktaya uzun süre tutmamanızda çok önemli. Aynı yere yüksek ısı uygulandığında saçlarınız kurumaya başlar ve saçınız zarar görür.

Saçlardaki Kepek Sorunu:

Saçlarınızda kepek sorunu yaşıyorsanız saçlarınızı kepek önleyici özel sabun kullanarak yıkayabilirsiniz. Yine suyun sıcaklığına dikkat etmeli ve aşırı sıcak su kullanmaktan uzak durmalısınız. Özel kepek şampuanları ya da kepek sabunları kullanmanıza rağmen kepek sorunu yaşamaya devam ediyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurmanız çok yerinde olur. Çünkü geçemeyen kepeklenme bir cilt hastalığının göstergesi olabilir.

Saç Fırçası İle Taraklar:

Saç temizliği ve saç bakımı esnasında kullanmış olduğunuz tarak ve fırçalar yalnızca sizin kullandığınız eşyalar olmalıdır. Sıcak sabunlu su kullanarak sık aralıklarla tarak ve fırçalarınızı yıkamanız gerekir. Tarak ve fırça seçimi de çok önemlidir. Saça zarar vermemesi için saçı hırpalamayan, koparmayan veya kırmayan fırça ve taraklar kullanılmalıdır. İmkanınız varsa tarak ve fırçaların doğal maddelerden yapılmış olmasına da dikkat edebilirsiniz. Akşamları yatmadan önce saçlarınızı fırçalayabilir ve tozlarla kirlerin saçlarınızdan ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Dökülen saçları da temizlediğiniz için saçın neminin homojenleşmesini de sağlamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Evde Fön Çekme başlıklı makalemizde evde fön, evde fön nasıl yapılır ve fön çektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad