Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi özellikle erkekleri olmak üzere herkesi etkileyen bir durum. Saç dökülmesini tamamen önlemek mümkün olmasa da azaltmak için bazı yöntemler mevcut. Bu yazımızda sizlere saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

-Saç dökülmesini önlemek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Protein ağırlıklı olarak beslenmeye özen gösterin ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyin.

-Saçlarınıza ve bilhassa saç derinize zarar veren ürünleri kullanmaktan kaçının.

-Demir ve çinko eksikliği de saç dökülmesi sebeplerindendir. Vitamin alarak bu eksikliği giderebilirsiniz.

-Sigara ve alkolün sürekli kullanımı da saç dökülmesine yol açar. Bunları mümkün olduğu kadar kullanmayın.

-Stres hayatımızın her alanını etkilediği gibi saçlarımızın da dökülmesini de arttırıyor. Stresten uzak durmaya çalışın.

-A vitaminin yüksek miktarda alınması saç dökülmesini tetikler, bu yüzden A vitamininin tüketim miktarına dikkat edilmelidir. B vitamini ise saçlar için yararlı vitaminlerdendir.

-Saçları her gün yıkamak saçın yağ dengesinin bozulmasına sebep olur. Bu yüzden saçlarınızı daha seyrek yıkamaya çalışın. Ayrıca jöle kullanımı saç dökülmesini arttırır. Bu yüzden jöle kullandıysanız saçınızı aynı gün yıkayarak jöleyi temizleyin.

-Saçlarınızı yıkarken saç derisine damarların akışı yönünde masaj yapın. Bu sayede saç dökülmesi azalacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evde Fön Çekme başlıklı makalemizde evde fön, evde fön nasıl yapılır ve fön çektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad