Saç Dökülmesinin Olası Sebepleri

Saç Dökülmesinin Olası Sebepleri

 Saç dökülmesi pek çok kişinin karşı karşıya olduğu ve çeşitli sebepleri olan bir sorun. Saçlarınızı fırçalarken gittikçe daha fazla saç telinin fırçada kalmaya başladığını görüyorsanız bu sorunu çözmek için harekete geçmeniz gerektiğini işaret eder. Çözüm bulmaya çalışmadan önce ise saçlarınızın dökülmesinin sebebini tespit etmeniz gerekir. Bu yazımızda bu sebeplerden en önemlilerini sizlerle paylaşıyoruz.

 –Yetersiz beslenme saç dökülmesinin önemli sebeplerinden biridir. Yeterince demir ya da protein almıyorsanız saç dökülmesi sorunu yaşamanız doğal. Hızlı kilo vermeyi sağlayan diyetler ve beslenme bozuklukları saç dökülmesine sebep olabileceği için tükettiğiniz gıdalara ve beslenme düzeninize dikkat edin.

-Radyoterapi ya da kemoterapi gibi tedavi şekilleri saçların dökülmesine sebep olur. Ancak tedavi tamamlandıktan bir süre sonra saçlar tekrar çıkmaya başlar.

-Şeker ya da lupus gibi hastalıklar da saç dökülmesine sebep olabilir. Eğer saçlarınız sürekli olarak dökülüyorsa mutlaka doktora giderek herhangi bir hastalığınız olup olmadığını öğrenin.

-Saç derisindeki enfeksiyon ya da mantar oluşumu da saç dökülmesinin sebeplerindendir. Tedavi edildikten sonra saçlar tekrar çıkmaya ve uzamaya başlar.

-Saçınıza sık sık işlem yaptırmak da dökülmesine sebep olur. Saçınızın rengini açtırmak, perma yaptırmak ve düzleştirmek saçlara zarar verir. Bu yüzden bu işlemleri belli aralıklarla yaptırmaya özen gösterin.

-Hamilelik dönemi de saçların dökülmesinin arttığı bir dönemdir. Ancak bu geçici bir durum olup zamanla düzelecektir.

-Çağımızın hastalığı olan stres saç dökülmesinin sebebi  olarak görülmektedir. Eğer kendinizi çok stresli hissediyorsanız bir günlüğüne bile olsa tatil yapmayı ve kendinize zaman ayırmayı deneyin.

Bir önceki yazımız olan Çilek Maskesi başlıklı makalemizde evde saç bakımı, evde saç maskesi ve evde saç maskesi tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad