Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç dökülmesi hemen hemen herkesi ilgilendiren bir problem. Bilhassa sonbahar aylarında artan saç dökülmesinin ne kadarı normaldir? Saç dökülmesinin vitamin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bu yazımızda sizlerle bu ve benzeri soruların cevaplarını paylaşıyoruz.

Sahip olduğunuz saç miktarı ve yaşınıza göre her gün 40 ile 120 tel arası saçınızın dökülmesi normaldir. Saç kalitesi yükseldikçe saçın dökülme oranı da artar. Ayrıca yaşlandıkça saç telleri cılızlaşmaya başlar, kadınlarda özellikle menopozdan sonra bu durum artar. Ancak erkeklerin aksine bu durum bir süre sonra durur.

Saç dökülmesi başlıca sebepleri nelerdir? Saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biri mevsimselliktir. Sonbaharda özellikle Kasım ve Aralık aylarında dökülme artar.

Anemi de saç dökülmesinin başlıca sebeplerindendir. Saçları dökülen kadınların %20 sinde demir eksikliği olduğu saptanmıştır.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte foliküllerin giderek azalması saç dökülmesine yol açar. Genetik yapınıza bağlı olarak bu durumun yoğunluğu daha yavaş ya da daha hızlı meydana gelebilir.

Hamilelikte meydana gelen hormonal değişmeler sebebiyle de saç dökülmesi görülebilir. Doğum kontrol hapı kullanmaya başlamak ya da hapın kullanımını bırakmak da saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Aşırı kilo kaybı, stres, demir eksikliği ve troid ile ilgili rahatsızlıklar da saç dökülmesinin sebepleri arasındadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Bir önceki yazımız olan Parlak ve Yumuşak Düz Saç Yapımı başlıklı makalemizde düz saç yapımı, Hacimli saçlar nasıl düzleştirilir ve Hacimli saçları düzleştirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad