Saç Kesimi Tarihçesi

Güzel bir saç kesimi ve saç stili sahibi olmak herkesi mutlu eder. Özellikle kadınların kendilerini güzel hissetmedikleri zaman evden dışarı bile çıkmak istemedikleri bilinen bir gerçek. Bu gerçeğin ışığında kişinin yüzüne giden ve kendisine yakışan bir saç kesimine sahip olmasının önemi daha da belirginleşiyor. Peki, saç kesimi ve saç stilleri insanlar için ne kadar zamandır bu kadar önemli? Kısaca tarihe bir göz atalım.

Kendinize En Uygun Saç Şeklini Seçmek İçin İpuçları

Tarih boyunca insanların saçlarını pek çok şekle sokarak kullandıkları biliniyor, saç şekillerini belirleyen ise genel olarak yaşadıkları bölgenin kültürü ve moda olmuş. Saç stili ve saç kesimi sosyal sınıfı, yaşı, medeni hali, ırksal kimliği ve politik düşünceyi ortaya koyan belirleyiciler olarak görülüyor.

Özellikle dini sebeplerle pek çok kültürde kadınların toplum içinde saçlarını örttükleri, bazı kültürlerde ise kadınların saçlarının traş edildiği ya da çok kısa kesildiği ve perukla örtüldüğü de bilinen bir gerçek. Kadınların kısa saç kesimi tercih etmeleri ise I.Dünya Savaşı sonrasına rastlıyor.

Antik çağlarda kadınların saçları özenli ve dikkatli bir şekilde süslenirdi. Kadınlar saçlarını boyar, bukle yaparlardı. Hatta saçlarını dalgalı hale getirebilmek için ıslak kille sarar, saçın güneşte kurumasını sağladıktan sonra fırçalayarak kili çıkarırlardı. Roma döneminde ise kadınlar daha komplike saç modelleri kullanmaya başladılar. Başın üzerinde toplanan bir bukle tutamı ya da saçın her tarafının bukle yapılması gibi modeller sıklıkla görülür oldu. Hatta asillerin saçlarını yaptırabilmek için birkaç köle çalıştırdığı ve bir stiliste danıştığına dair belgeler bulunmuştur.

Saç Modelleri

Saç Modelleri

15. yüzyıldan itibaren ise erkekler saçlarını omuz hizasından daha uzun kestirmemeye başladılar. İtalya’da erkeklerin saç boyatması yaygın hale gelmişti. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Avrupalı kadınların saçları çiçekler, inciler, mücevherler ve kurdeleler ile süslenir oldu.

1970’lerden itibaren ise kadınlar saçlarına oldukça doğal saç kesimi modelleri uygulamaya başladılar. Kısacık kesilen saçlar ya da katlı kesimler her yerde karşımıza çıkıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren saç maşaları ve saç düzleştiricileri ise kadınların saçlarına istedikleri şekilleri vermelerine yardımcı oluyor.

1970’li Yıllar Saç Modelleri 

Sonuç olarak güzel bir saç kesimi ve saç stili hangi zaman diliminde yaşanmış olursa olsun insanların kendilerini ifade etmelerini ve kendilerini güzel hissetmelerini sağlayan en önemli etkenlerden biri olmuştur ve olmaya da devam edecek. Sizde kendinize yakışan saç kesimi ve saç stilini öğrenmek ve uygulamak için sitemizi takip etmeye devam edin!

Seksenli Yıllar Saç Modelleri

 

468 ad