Saç Rutininizi Değiştirmek İçin İpuçları

Saç Rutininizi Değiştirmek İçin İpuçları

Günlük saç rutininizi değiştirecek ipuçları öğrenmek ister misiniz? Saçlara değişik bir şeyler yapmak hem eğlenceli hem de öğretici olabilir. Bu ipuçlarını uygulayarak biraz değişikliğin tadını çıkarın.

-Saçlarınızı haftada bir gün dinlendirin. Evet, doğru okudunuz. Saçları sürekli düzleştirmek ya da saç maşası ile şekillendirmek saçlara zarar veriyor, saçların kuruması ve cansız görünmesine aynı zamanda kırılmasına sebep oluyor. Bu yüzden haftada en az bir gün saçlarınızı olduğu gibi bırakmak uygulayacağınız en kolay ipucu olacak.

-Vitamin kullanın. Saçlarınızın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak istiyorsanız beslenmenize özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle protein saç sağlığınız için çok önemli. Bunun dışında A,B ve E vitaminleri içeren gıdalar tüketebilir ya da doktorunuza danışarak vitamin şeklinde de kullanabilirsiniz.

-Saç ürünlerinizin içeriğinde yağ bulunmasına dikkat edin. Jojoba yağı, badem yağı, argan yağı, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi yağlar saçlarınızın dayanıklı olmasını, sağlıklı görünmesini ve ışıldamasını sağlar. İçeriğinde bu yağlardan herhangi birini bulunduran bir şampuan kullanabileceğiniz gibi dilerseniz bu yağlardan oluşan saç maskeleri de kullanabilirsiniz.

-Saten bir yastık kılıfı kullanın. Saten yastık kılıflarının cilt kırışıklıklarını diğer kumaş türlerine göre daha çok engellediğini duymuşsunuzdur. Aynı şeyin saçlar için de geçerli olduğu ortaya çıktı. Saten bir yastık kılıfı kullanarak uyuduğunuz esnada saçlarınızın kırılmasını engelleyebilirsiniz.

-Saç derinize masaj yaptırın. Saç derisine yapılan masaj saçlarınızın kalınlaşmasını, güçlenmesini ve uzamasını sağlar. Masajı bir uzmana yaptırmak zorunda değilsiniz. İsterseniz kendiniz de duş alırken 5 dakika parmak uçlarınızla saç derisi masajı yapabilirsiniz.

-Saçlarınızı at kuyruğu ya da topuz yapın. Saçlarınızı sürekli at kuyruğu yapmak saçlarınız için iyi olmayabilir ama aynı şekilde saçlarınızı sürekli salık bırakmak da iyi değildir. Bu yüzden saçlarınızı zaman zaman at kuyruğu, saç örgüsü ya da topuz yapın. Böylelikle saçlarınız güneş ışınlarından da daha az zarar görür.

Bir önceki yazımız olan Saçlarınıza Farkında Olmadan Yaptığınız Kötülükler başlıklı makalemizde kırık saç uçları, saç düzleştiricinin zararları ve saç kurutma makinesinin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad