Saç Seyrelmesi İçin Çözüm Önerileri

Saç Seyrelmesi İçin Çözüm Önerileri

Saç seyrelmesi kadın erkek demeden herkesi etkileyen bir problem. Hatta genç kız ve erkeklerde de görülebiliyor. Saçların seyrelmesi kişinin endişeli bir ruh haline bürünmesine ve utanç duyarak toplum içine çıkma isteğini kaybetmesine bile sebep olabiliyor. Bu yazımızda saç seyrelmesinin sebeplerini ve bu durumu çözmek için neler yapabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.

-Saç seyrelmesinin en önemli sebeplerinden biri yetersiz beslenme. Özellikle vitamin, mineral ve protein açısından eksik bir şekilde besleniyorsanız saçlarınız kısa sürede zayıf düşer. Bunu düzeltmenin en basit yolu ise bol miktarda protein tüketmek. Protein saçların çabuk uzaması, sağlıklı ve dayanaklı olması yönünden hayati bir önem taşıyor.

– Saçlarınız için diğer önemli kaynak ise B vitamini. Vitamin B açısından zengin gıdaları tüketmeye başlarsanız saçlarınızın seyrelmesini de engellemiş olursunuz. B vitamini açısından zengin gıdalar ise: avokado, fındık, baklagiller, yoğurt, yumurta, tavuk, yeşil sebzeler ve tahıllardır.

Sağlıklı saçlar için daha fazla yağ tüketin. Tabi yağ tüketin derken zeytinyağı gibi sağlıklı yağları kastediyoruz. Yağ tüketimi de saçlarınız için son derece gereklidir. Sadece protein yiyerek saçlarınızın seyrelmesini durduramazsınız.

-Saçlarınızın seyrelmesinin sebebi farkında olmadığınız bir sağlık sebebinden kaynaklanıyor olabilir. Check up yaptırarak bir sorununuzun olup olmadığını öğrenin.

-Stres her şeyi olduğu gibi saçlarınızı da kötü etkiliyor. Çok fazla stres saçlarınızın seyrelmesine sebep olur. Stresinizi azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeyler arasında ise: iyice dinlenmek, yoga yapmak, yürüyüşe çıkmak, sıcak duş almak ve iyi beslenmek sayılabilir.

-Saçlarınızı ıslakken fırçalamak saçlarınıza sandığınızdan daha çok zarar verir ve saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu yüzden saçınız ıslakken taramak zorundaysanız geniş dişli bir tarak yardımıyla tarayın. Saçınız iyice kuruduktan sonra fırçalayabilir ve şekil verebilirsiniz.

-Antioksidanlarda saçlarınız için çok önemli. Antioksidan açısından zengin beslenirseniz sadece saçlarınız değil, cildiniz de güzelleşir. Ayrıca kalp sağlığınıza da iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Saçlarınızın Güzel Görünmesini Sağlamanın Yolları başlıklı makalemizde canlı saçlar için, ışıltılı saçlar ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad