Saç Yapısı Neden Değişir?

Saç Yapısı Neden Değişir?

Zaman zaman kıvırcık saçların düzleşmesi ya da düz saçların dalgalı hale gelmesi gibi saç yapısı değişiklikleri karşımıza çıkabiliyor. Bu durum belki sizin de başınıza gelmiş olabilir. Bu yazımızda saç yapısının değişme sebeplerini sizlerle paylaşıyoruz.

-Saç yapısının değişmesinde en büyük rolü hormonlar oynamakta. Hormon seviyelerindeki değişiklikler saç yapısında da değişikliğe yol açıyor. Özellikle tiroid hormonları saç yapısıyla ilgili hormonlar. Eğer tiroid hormon seviyeniz yeterli değilse saçlarınız kırılgan hale gelir ve saç dökülmesi başlar. Tabii ki saçlarınızda değişimin meydana gelmesine sebep olan başka hormonlarda var. Mesela hamilelik hormonları saçlarınızın kalınlaşmasını ve parlamasını sağlar.

-Tıbbı tedaviler de saç yapısının değişmesinin sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle hormonlar üzerinde etkili olan tedaviler saç yapısına büyük etki etmektedir. Tiroid tedavisinde kullanılan ilaçlar ve doğum kontrol hapları saçları kırılgan hale getirebilir ya da dökülmesine sebep olabilir. Kemoterapi tedavisi sırasında dökülen saçların tekrar uzamaya başladıklarında farklı bir yapıya sahip olduğu görülebilmektedir.

-Yediğiniz her şeyin saç yapınız üzerinde direkt bir etkisi vardır. Saçlarınızın sağlıklı olması için bilhassa tüketmeniz gereken gıdaları az tüketiyorsanız saçlarınız kabarık, mat ya da ince bir hal alabilir. Örneğin demir eksikliği saç dökülmesi ve kırılmasına sebep olur. Bu sebeple ıspanak gibi demir açısından yüksek gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca A vitamini, biotin, çinko, protein ve omega 3 yağ asitlerini içerir gıdalar sağlıklı saçlar için vazgeçilmez gıdalar arasındadır.

-Saçlarda gri ya da beyaz teller çoğalmaya başladıkça saç yapısının değiştiği fark edilmeye başlar. Bunun sebebi gri ve beyaz saç tellerinin daha kalın olmasıdır. Nemlendirici saç maskeleri ve saç kremleri kullanarak saçlarınızı daha yumuşak hale getirebilirsiniz.

-Saçlarınızı çok fazla boyar, fön çeker, dalgalı yapar ya da düzleştirirseniz saçlarınız kurur ve matlaşır. Saçları aşırı derecede şekillendirmek saçlar için çok yıpratıcı olabilir, saçlarınızın kolayca kırılır hale geldiğini ve cansızlaştığını görebilirsiniz. Neyse ki bu sorundan kurtulmak çok kolay. Tek yapmanız gereken saçlarınızı şekillendirmeye ara verip saçlarınızı doğal haliyle kullanmak.

-Stres hepimizin hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Belirli seviyelerde stres yaşamak normal sayılabilir ancak aşırı derecede stres saç yapısının değişmesine özellikle saçların incelmesine sebep olabiliyor. Hatta saçların döküldüğü de gözlemlenebiliyor. Stres normal seviyelerine döndüğünde ise bir süre sonra bu problemler ortadan kalkıyor.

Bir önceki yazımız olan Kepekli Saçlar başlıklı makalemizde kepeğin olma nedeni, kepek hakkında ve kepek neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad