Saçımızla İlgili Farkında Olmadan Yaptığımız Hatalar

Saçımızla İlgili Farkında Olmadan Yaptığımız Hatalar

Sağlıklı saçlar hepimizin hayali. Özellikle de çevremizde harika saçlara sahip bayanları görüp de kıskanmamak elde değil. Peki nasıl oluyor da onların bu kadar sağlıklı görünen saçları varken bizimkiler cansız ve mat görünüyor? Bugünkü yazımızda saçınızla ilgili bilmeden yaptığınız hataları ve bunları düzeltmenin yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

-Yıkadıktan sonra saçınızı kurulamak için havlu yerine bir t-shirt kullanın. Havluyla kurulamak saçlardaki kırılmayı arttırabilir. T-shirt ile kurularsanız daha yumuşak olduğu için saçınız daha az zarar görür. Ayrıca saçınız ıslakken fırçalamanızda ıslak saçın kırılmaya daha yatkın olması sebebiyle saçınıza zarar verir. Saçınız ıslakken fırça yerine geniş dişli bir tarak yardımıyla tarayın.

– Hepimiz saç kurutma makinesi, saç maşası ve düzleştiricilerin çok sık kullanılmaları halinde saçımızı yaktığını biliyoruz. Bu nedenle eğer bu şekillendiricilerden birini kullanacaksanız mutlaka ısıya karşı koruyucu ürünlerden kullanın. Ayrıca bu aletleri en yüksek ısı yerine orta dereceli bir ısıda kullanırsanız saçınız daha az zarar görür.

Isıya Karşı Koruyucu Saç Bakım Ürünleri

-Saçınızı saç kurutma makinesiyle kurutmaya başlamadan önce en azından %70 oranında kurumasını bekleyin. Kuruturken de köklerden uçlara doğru tutamlar halinde kurutursanız daha hızlı kurur ve daha rahat şekil alır. Saçınızı çabuk kurutmak için makineyi sürekli aynı bölgeye doğru tutmayın. Yüksek ısı sebebiyle saçınız zarar görür. Saçlarınıza düzenli olarak saç maskesi uygularsanız canlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Işıltılı Saçlar İçin Saç Maskesi Yapımı

-Saçınızı fırçalarken köklerden uçlara fırçalamayın. Uçlardan yukarı doğru bölümler halinde fırçalayın. Köklerden uca doğru fırçaladığınızda saçınızdaki düğümlenme ve dolaşıklıklarla daha sık karşılaşacağınız için fırçalama esnasında saçınız zarar görebilir. Uçlardan başladığınızda ise yukarı doğru düğümleri açarak gidebilirsiniz ve saçınızı kırılmaktan koruyabilirsiniz.

-Topuz ya da at kuyruğu yaparken saçınızın çok sıkı olmamasına dikkat edin. Sıkı at kuyrukları saç tellerinizin kırılmasına yol açarak geçici hasara sebep olabilir. At kuyruğu en çok kullandığınız saç modeli ise gün içinde arada bir gevşetmeye çalışın ve taktığınız tokanın daha gevşek olmasına özen gösterin.

Klasik At Kuyruğu Saç Modelleri

Bir önceki yazımız olan Avokado Maskesi başlıklı makalemizde saç maskesi, saç maskesi evde ve saç maskesi yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad