Saçlar İçin Şampuanın Önemi

Saçlar İçin Şampuanın Önemi

Sosyal hayatımızda önem verdiğimiz ve bakımını daima yaptığımız saçlarımızın bakımlı olması ve sağlıklı görünümü için kullanılan ürünler bulunuyor. Bu ürünlerden en bilineni şampuanlardır. Şampuan deyip geçmemeliyiz. Her insan, saç karakterinin kabul ettiği ve saçlarının tamamının kökleriyle birlikte temizlendiği şampuan tiplerine ihtiyaç duyarlar. Ama saçlarımız için doğru şampuan nasıl olmalıdır? sorusunun cevabına geçmeden önce saçlarınızı iyice yıkamalıyız. Çünkü siz kuaföre veya berbere gittiğinizde önce saçlarınızı yıkarlar ve bir anda saç derinizin serinliğini alırsınız. Bu duygu evde olmuyorsa ya saçımızı yeterince yıkamıyoruz ya da doğru şekilde yıkamıyoruz. Yıkama işlemini doğru yaptığınızda saçlarınız ince telli ise saç tellerini birbirinden ayıran ve hacimli bir saç şekli ortaya çıkaran karışımları olan şampuanlar kullanılır. Mesela ısırgan otu özlü şampuanları kafamıza ve saç derimize masaj yaparak uyguladığımızda saç köklerinden başlayarak temizlik başlar ve saç derisi nefes almaya başlar. Yani saçınızın durumuna göre saçınızı görünüş olarak güzel görünüme kavuşursunuz.

Eğer saçlarınız kuru saçlar için üretilen özel şampuanlarda bulunuyor. Bir defa yıkadığınızda saç korumasını ve bakımını tek seferde halledersiniz. Bazı şampuanların içinde silikon maddesi bulunduğu için saçın üzerini örter ve nem kaybı olmadığı için daha parlak ve sağlıklı görünür. Yağlı saçlar için üretilen şampuanlar yıkama sıklığını biraz olsun azaltır. Kafa derisinin yağ dengesini sağlayarak saçları düzenler.

Bir önceki yazımız olan Saçlar Nasıl Parlar? başlıklı makalemizde canlı saçlar, ışıltılı saçlar ve parlak saçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad