Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar

Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar

Saçlarınızın canlı ve parlak görünmesini, sağlıklı olmasını istiyorsanız farkında olmadan yaptığınız ve saçlara zarar veren alışkanlıklarınıza son vermelisiniz. Peki bu alışkanlıklar neler? Yazımızın devamında bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

-Saçlarınızı sürekli olarak aynı fırça ile fırçalıyor ya da aynı tarak ile tarıyorsanız en az ayda bir kez arındırıcı bir şampuan ile yıkayarak temizlemeniz gerekiyor. Aksi takdirde fırçanın tellerinde kalan kirler ve yağlar ile temiz saçlarınızı ve saç derinizi kirletiyor olacaksınız.

-Eğer saçlarınızı çok sık yıkıyor, saç kurutma makinesi ile kurutuyor, saç düzleştirici ile düzleştiriyor ya da saç maşası ile dalgalı saç modelleri yapıyorsanız saçlarınıza verdiğiniz zararı ikiye katlıyorsunuz demektir. Bunun yerine saçlarınızı mümkün olduğunca kendi kendine kurumaya ve bu cihazlardan kullanmadan yapabileceğiniz saç modelleri uygulamaya çalışmalısınız.

-Pek çok kişi saçlarını mutlaka saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışır. Bundaki en büyük sorun ise saç kurutma makinesinin sürekli en yüksek ısıda kullanılması. Bu şekilde kullanıldığında saçlarınızdaki nem kaybolur ve saçlarınız kuru ve cansız bir hale gelir. Bu yüzden saç kurutma makinesini mümkün olduğunca düşük bir ısıda çalıştırın.

Saçları sıcak su ile yıkamak saçların kurumasına, matlaşmasına ve kolay kırılmasına yol açar. Bu sebeple saçlarınızı ılık su ile yıkamalısınız. Ilık su hem saçlarınız hem cildiniz için yararlıdır.

-Stresli bir hayat, dengesiz beslenme ve yetersiz uyuma kötü etkilerini saçlara çabucak yansıtabilen alışkanlıklar arasında. Hayat pek çok zorluklarla dolu olabilir ama unutmayın bu zorlukları kontrol edebilecek güç sizin elinizde. Uyku düzeninize dikkat etmeniz, dengeli bir beslenme ve stresten uzak durmaya çalışmak hem saçlarınız hem de vücudunuz için son derece yararlıdır.

-Saç şekillendirirken kullandığınız ultra güçlü saç spreyi gibi ürünler saçlarınız kurumasına ve yıpranmasına sebep olur. Bu ürünlerin içerisinde yüksek miktarda alkol bulunmaktadır.

-At kuyruğu ya da topuz yaparken saçlarınızı çok gergin tutuyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Bu şekilde saçı gergin toplamak saçların kolay bir biçimde zarar görmesine ve yıpranmasına sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Saçların Sağlıklı Görünmesi İçin Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde kırık saç kesimi, kırık saç uçları ve saç yıkamak hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad