Saçların Sağlıklı Görünmesi İçin Yapmanız Gerekenler

Saçların Sağlıklı Görünmesi İçin Yapmanız Gerekenler

Saçlarınızın sağlıklı olması sizin için önemliyse bu yazımız tam size göre. Belki inanmayacaksınız ama sağlıklı saçlara sahip olmanın en kolay yolu piyasaya en son çıkmış saç ürünlerini satın almak değildir. Esas olan her gün uygulayacağınız basit kurallardır. Peki bu kurallar neler? İşte cevabı:

-Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı saçlar için altın kurallardan biri. Özellikle A ve C vitamini içeren gıdalar tüketmeniz saçlarınıza olduğu kadar vücudunuza da yarar sağlar.

-Son yıllarda hepimiz saçlarımızı şekillendirmek için saç düzleştiriciler ve saç maşaları kullanıyoruz. Bunlara bir de saçlarımızı kurutmak için kullandığımız saç kurutma makineleri eklenince saçlarımız yüksek oranda ısıya maruz kalıyor ve yıpranıyor. Saçlarınızın daha sağlıklı olması için mümkün olduğunca bu cihazları kullanmadan saçınızı kendi kendine kurumaya bırakın.

-Saçlarınızı uzatmaya çalışıyor olsanız bile düzenli aralıklarla saç uçlarınızdaki kırıkları kestirin. Böylece hem saçlarınız daha çabuk uzar, hem de daha güzel ve sağlıklı görünür.

Saç derisine masaj yapmanın saçlarda harikalar yarattığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırdığı gibi saçların zayıflamasını ve saç kaybını da azaltıyor. Masajı güzellik salonunda yaptırabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz.

-Saçlarınızı düzenli olarak yıkamak saçlarınıza tazelik ve ferahlık verir, saçlarınızın parlamasını sağlar. Ancak çok yıkamanız durumunda ise saçlarınızdaki doğal yağlar azalır ve saçlarınız kurumaya başlar, cansızlaşır ve mat görünür. Bu yüzden saçlarınızı yıkamayı abartmayın.

-Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu ile sert bir biçimde kurulamak saçlarınıza zarar verebilir. Saçlarınız ıslakken daha kolay yıpranır. Havlu yerine yumuşak bir tişört kullanmayı deneyin.

-Yatmadan önce saçlarınızı fırçalamayı alışkanlık haline getirin. Böylece saçlarınızdaki kir kalıntılarından kurtulmuş olursunuz ve sağlıklı saçlar sizin için hayal olmaktan çıkar.

Bir önceki yazımız olan Saçlarınızı Boyatmadan Önce Dikkate Almanız Gereken Konular başlıklı makalemizde boyalı saçla için maske, boyalı saçlar ve kendi kendine saç nasıl boyanır hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad