Saçların Yıpranmasının Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Saçların Yıpranmasının Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Yıpranmış saçlar görüntüsüne önem veren herkesin şikayetçi olduğu bir konu. Peki saçların yıpranmasının sebepleri nelerdir? Bu yazımızda bu sebepleri ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Saçlarınızı sürekli saç kurutma makinasıyla kurutmak veya düzleştirici kullanmak, perma ve balyaj gibi işlemleri sık sık yaptırmak saçlarınızın yıpranmasına ve kırılmasına sebep olur. Kırık saç uçları ve kuru saçlar, saçlarınızı sürekli şekillendirmenin sonucudur. Aşırı ısıya maruz kalan saçlarınızın kırılması kaçınılmazdır. Peki bu durumu düzeltmek için neler yapabilirsiniz?

-Saçlarınızı yumuşak bir saç fırçası ile fırçalayın ve aşırı fırçalamaktan kaçının.

-Saçlarınızı havlu ile sert bir şekilde kurulamayın. Yumuşak bir şekilde ovalayarak kurutun.

-Saçlarınıza düzenli olarak nemlendirici uygulayın, haftada bir kez de derin nemlendirme maskesi yapabilirsiniz.

-Saç kurutma makinesi ve şekillendiricileri kullanmadan önce mutlaka ısıya karşı koruyucu spreyler ya da kremler kullanın.

Saçların sağlıklı görünmesi için mutlaka neme ve bir miktar yağa ihtiyacı vardır. Saçların kurumasının başlıca sebepleri olarak: çok sık yıkamak, sert içerikli bir şampuan kullanmak, aşırı derecede saç kurutma makinesi ve şekillendiricileri kullanmak; güneşe, rüzgara ya da kuru havaya maruz kalmak, perma yaptırmak ve saç boyamak, yüzme havuzlarında bulunan klor, yetersiz beslenme sayılabilir.

Saçlarınızın nemli kalmasını sağlamak için önerilerimiz ise:

-Saçınızı her gün yıkamayın. Saçlarınızı yıkarken yumuşak şampuanlardan kullanın ve nemlendirmek için mutlaka saç kremi kullanın.

-Aşırı ısı ile saçınıza zarar veren aletleri kullanmayı azaltın.

-Saç boyası ve perma gibi işlemleri daha seyrek aralıklarla yaptırın.

-Soğuk ve rüzgârlı günlerde şapka takın. Ayrıca yüzme havuzuna da mutlaka bone takarak girin.

Bir önceki yazımız olan İkisi Bir Arada Şampuanlar İşe Yarıyor mu? başlıklı makalemizde ikisi bir arada şampuanlar, saç yıkama ve şampuan ve saç kremi hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad