Saçlarını Uzatmak İsteyenlere Öneriler

Saçlarını Uzatmak İsteyenlere Öneriler

Uzun saç kesimi modelleri pek çok kadının gözdesi. Zira uzun saçlar hem havalı duruyor hem de her duruma uygun pek çok şekle sokulabiliyor. Ancak saçlarımızı uzatmak pek de kolay bir iş değil. Saçla ilgili her konuda olduğu gibi bu konuda da sizler için önerilerimiz mevcut. İşte uzun saçlar için yapmanız gerekenler:

Öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Saçınızı kolayca uzatabilmenin en önemli yolu bol bol protein tüketmektir. Her öğünde en azından 30 gram kadar protein yemeğe gayret edin. Protein tüketimi saçlarınızın güçlenmesine, ipeksi bir görüntü kazanmasına ve daha önce olmadığı kadar hızlı uzamasına sebep olur. Ayrıca biotin içeren gıdalar tüketmeniz saçlarınızın uzamasının yanı sıra saç dökülmesi azalır ve saçlarınızın beyazlamasını yavaşlatır. Biotin, süt, yumurta, soya, balık, patates, ceviz ve fındık gibi gıdalarda bulunmaktadır. İsterseniz vitamin olarak da alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ıspanak gibi yeşil yapraklı bitkilerde hem vücudunuz hem de saçlarınız için yararlıdır.

Alkol, kafein ve şeker tüketmemeye çalışın. Bunların aşırı tüketimi hem saçlarınıza hem de vücudunuza zarar verir. Ayrıca strese yol açar. Stresten uzak durun, spor yapmaya çalışın.

Saç düzleştirici ve maşa gibi aletleri sık sık kullanmaktan kaçının. Günlük kullanımlarınızda şekillendiricileri kullanmadan yapabileceğiniz bir saç modeli deneyin. Aşırı ısı saçınızı yıpratır ve uzamasını da engeller. Eğer mümkünse saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçınızı kendi kendine kurumaya bırakın.

Saçınızı her gün yıkamayın. Her gün yıkamak saçınızdaki doğal yağın kaybolmasına yol açar. Saçınızı gün aşırı yıkamaya çalışın.

Haftada bir kez zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile saçınıza maske uygulayın. Yağı saçınıza sürdükten sonra yaklaşık 30-40 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu şekilde saç bakımı yapmaya başladıktan sonra farkı kısa sürede göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç Bakım Önerileri başlıklı makalemizde Bakımlı saçlar, güzel bir saç modeli ve köpük saç boyası hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad