Saçlarınız İçin Pratik Öneriler

Saçlarınız İçin Pratik Öneriler

Sağlıklı saçlar hepimiz için önemli. Üstelik sağlıklı saçlara kavuşmak için çok basit alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz de yeterli. Bu yazımızda bazı basit önerilerle saçlarınızı ne kadar kolay koruyabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz. İşte önerilerimiz:

Saçlarınızı kuruturken her zaman saç kurutma makinesinin ısısının düşük seviyede olmasına dikkat edin. Saç kurutma makinesini yönünü saçınızın tepesinden uçlarına doğru tutarak kullanırsanız saçlarınızın elektriklenmesine engel olursunuz.

-Uzun saçlarınız varsa 6-8 haftada bir mutlaka saç uçlarınızdaki kırıkları kestirmeniz gerekiyor. Ayrıca saçlarınızın kurumasına engel olmak istiyorsanız mutlaka düzenli olarak saç kremi kullanmalısınız.

-Doğal dalgalı ya da kıvırcık saçlarınız varsa buklelerinizi kuru şampuan yardımıyla canlandırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kuru şampuanı saçınıza sıktıktan sonra parmaklarınızı sanki at kuyruğu yapıyormuş gibi saçlarınızın arasından geçirmek.

-Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız stresten uzak durmaya, sigara içmemeye, yetersiz beslenmemeye ve kötü yeme alışkanlıklarını bırakmaya çalışmalısınız. Bunlar saçlarınızın mat ve cansız olmasına sebep olur.

-Doğal hayvan kıllarından üretilen fırçalardan kullanın. Bu fırçalar daha yumuşak ve esnektir. Bu da saçlarınızın daha az zarar göreceği anlamına gelir.

-Saçlarınız ıslakken yıpranmaya daha meyillidir. Bu sebeple saçlarınız ıslakken kesinlikle fırçalamayın ya da taramayın.

-Saçlarınızın elektriklenmesini ve kabarmasını engellemek için saç kremi uyguladıktan sonra saçlarınızı soğuk su ile yıkayın.

-Saçlarınızı saç düzleştirici ile düzleştiriyorsanız mutlaka yüksek ısıya karşı koruyucu saç spreyi kullanın. Bu sayede saçlarınız daha az zarar görür.

Bir önceki yazımız olan Kırık Saç Uçları İçin Çözüm Önerileri başlıklı makalemizde Kırık saç, kırık saç bakımı ve kırık saç uçları hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad