Saçlarınız Neden Kurur?

Saçlarınız Neden Kurur?

Kuru saçlar sizin için bir kabus haline mi geldi? Sağlıklı, ışıltılı saçlara sahip olmayı mı hayal ediyorsunuz? Öyleyse ilk önce saçlarınızın kuru olmasının sebeplerini öğrenmeniz ve sonrasında bu sebepleri ortadan kaldırmak için önlem almanız gerekli. Peki bu sebepler nelerdir? İşte cevabı:

-Saç deriniz saçınızı nemlendirmek için yeterince yağ üretemiyor ya da saçlarınız nemi tutmayı başaramıyor olabilir.

-Saçın kendine ait bir doğal yağı yoktur, saç köklerinden sağlanan yağ ile nemlenir ve parlak görünür. Saç deriniz yeterli nemi sağlayamıyor olabilir. Yaşınız ilerledikçe saç deriniz daha az yağ üretmeye başlar.

-Her bir saç telinin çevreleyen koruyucu bir katman vardır. Bu katman saçlarınızı ısıya karşı korur. Sağlıklı bir saç telinde bu katman nemin içeride kalmasını sağlar. Ancak saçlarınızda bulunan bu katman zarar görmüş ise nemi içeride tutmakta zorlanır ve saçınızda bulunan yağın bir kısmı kaybolur.

Saçı çok yıkamak saçınızın doğal yağını azaltır.

-Çok sık saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutmak da saçınıza zarar verir.

-Aynı şekilde saç düzleştirici ve saç maşalarının kullanımı da saçlara zararlıdır.

-Saçınızın aşırı miktarda güneş, rüzgar ve kuru havaya maruz kalması da yıpranmasına yol açar.

-Boya, perma ve benzeri işlemlerde maruz kalınan kimyasal maddelerde saçlara zarar verir.

Çözüm Önerileri

-Saçlarınızı daha az yıkayın. Her gün yıkamak yerine haftada bir ya da iki kez yıkamaya gayret gösterin. Hem bu sayede daha az saç kurutma makinesi ve şekillendirici kullanmış olacaksınız. Böylece saçlarınız ısıya maruz kalmış olmayacak.

-Kuru saçlar için üretilmiş daha yumuşak şampuanlardan kullanın.

-İçeriğinde alkol bulunmayan saç ürünlerinden kullanın, alkol saçı kurutur.

-Şampuandan sonra nemlendirici bir saç kremi kullanın.

-Jojoba yağı ve kakao yağı ile saç derinize masaj yapın.

Bu önerileri uygulamanıza rağmen saçlarınız hala kuru ve mat görünüyorsa kuaförünüze saçınızın derinlemesine nemlenmesini sağlayacak bir saç bakımı yaptırın. Eğer bundan da olumlu sonuç alamazsanız bir sağlık probleminiz olup olmadığına dair mutlaka doktorunuza danışın.

Bir önceki yazımız olan Hindistan Cevizi Yağı ve Bal Maskesi başlıklı makalemizde evde saç maskesi, evde saç maskesi hazırlama ve evde saç maskesi tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad