Saçlarınıza Farkında Olmadan Yaptığınız Kötülükler

Saçlarınıza Farkında Olmadan Yaptığınız Kötülükler

Günlük hayatımızda farkında olmadan yaptığımız bazı şeyler saçlarımıza hiç istemeden de olsa zarar vermemize sebep oluyor. Ancak biraz dikkatli olarak bu zararları engellemenin ya da aza indirgemenin yolları var. Bu yazımızda sizlerle saçlara zarar veren şeyler ve engelleme yollarını paylaşıyoruz.

-Saçlara en çok zarar veren şeylerden biri saç kurutma makinesi ile yüksek ısıda saçları kurutmaktır. Saç kurutma makinesinin kullanılmasının sonucu olarak ortaya kırık ve kabaran saçlar çıkar. Bu duruma engel olmak için yapacağınız tek şey saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçları kendi kendine kurutmaya bırakmanız. Eğer sabahları yıkayıp kurumasını bekleyecek vaktiniz yoksa bir gece önceden yıkayıp kuramaya bırakabilirsiniz. Saç kurutma makinesini sadece çok aceleniz olduğu zamanlarda kullanın.

-Saçlara hacim kazandırmak için yapılan krepenin de saçlara olan büyük zararları herkes tarafından biliniyor. Saçların kırılmasına yol açan saç krepe işlemini mümkün olduğu kadar yapmamaya çalışın. Saçınıza hacim kazandırmak için bunun için özel olarak üretilen şampuanlardan kullanabilirsiniz.

-Saçlarınızın rengini kimyasal maddelerle açtırmak sadece saçlarınıza değil tüm vücudunuza zarar verebilir. Cildimize değen her şey vücudumu tarafından emilmektedir. Platin sarısı gibi bir saç rengine sahip olmak için saç renginizi açtırmak yerine altın sarısı ya da açık kahverengi gibi renklere boyatarak saçlarınıza renk açma işleminin uygulanmasına engel olabilirsiniz.

-Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız saç düzleştirici ve saç maşaları yaydıkları yüksek ısı sebebiyle saçlara büyük zarar vermektedir. Bu aletleri sık sık kullanmak yerine doğal yollarla yapabileceğiniz saç modellerini tercih edin.

-Saçları her gün yıkamak da saçlarınız için zararlı olan bir alışkanlık. Saçlarınızı her gün yıkadığınızda saçların doğal olarak üretmiş olduğu doğal yağların kaybolmasına ve saçların kurumasına sebep olursunuz. Bunun yerine saçlarınızı en fazla gün aşırı yıkamayı deneyin. Saçlarınızı yıkamadığınız günlerde rahatsız oluyorsanız bebek pudrası ya da kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Saçları ıslakken taramak ve fırçalamak da saçlara yapılacak büyük kötülüklerden biri. Saçlar ıslakken kırılmaya daha meyilli oluyor. Saçlarınızı mutlaka kuruduktan sonra fırçalayın.

-Son önerimiz ise saç uçlarınızdaki kırıkları düzenli olarak kestirmeniz. Özellikle saçlarını uzatmak isteyenler bu öneriden hoşlanmayacaklar ama kırıkları düzenli olarak kestirmek hem saçların daha sağlıklı olmasını hem de daha çabuk uzamasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Kuru ve Kaşıntılı Saç Derisinin Sebepleri ve Çözüm Önerileri başlıklı makalemizde Hindistan cevizi yağı, kaşıntılı saç derisi için şampuan ve kepeğe karşı etkili şampuan hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad