Saçlarınızı Güneş Işınlarından Nasıl Koruyabilirsiniz?

Saçlarınızı Güneş Işınlarından Nasıl Koruyabilirsiniz?

Yaz ayları hızla yaklaşıyor ve saçları güneşten korumak için alınması gereken önlemler var. Peki bu önlemler neler? İşte cevapları:

-Saçlarınızın güneşte yanmasını ve kurumasını engellemenin en kolay yollarından biri şapka takmak. Şapka ne kadar büyük olursa etkisi de o kadar büyük olur, ayrıca yüzünüzün de güneş ışınlarından korunmasını sağlamış olursunuz. Eğer saçlarınız uzunsa şapkayı takmadan önce örebilir ya da gevşek bir at kuyruğu şeklinde toplayabilirsiniz. Kesinlikle şapka takmam diyenlerdenseniz bandana ya da eşarp kullanmanız da mümkün.

-Dışarı çıkmadan önce saçlarınızı yıkayın, saç kremi sürün ve saçlarınızı kurutmayın. Böylelikle saçlarınızdaki nem uzun süre kalmış olur. Eğer istiyorsanız saçınızı kurutabilirsiniz ancak bu durumda saçınıza durulanmayan saç kremi uygulamanızı öneririz.

-Saçlarınızı topuz yaparak dışarı çıkarsanız en azından iç kısımda kalan saçlarınızın güneşten zarar görmesine engel olmuş olursunuz. Özellikle saç uçları güneşten en çok zarar gören kısımlardır. Saç uçlarınızı tel tokalar yardımıyla topuzun iç kısımlarına sabitlemeye çalışın.

-Hindistan cevizi yağı saçlar için bulunmaz bir nimettir. Düzenli olarak bu yağı saçlarınıza saç kremi kullanır gibi uygularsanız kısa sürede saçlarınızdaki değişimi fark edebilirsiniz.

-Dışarı çıkarken saçınıza jöle ya da saç spreyi gibi ürünlerden uygulamayın. Eğer kullandığınız ürünlerin içeriğinde alkol varsa saçlarınız güneş ışıklarından çok daha kısa sürede yanar ve kurur. Ayrıca saç renginizin de solmasına sebep olur.

-Yaz aylarında güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan şampuanlardan kullanmakta saçlarınız için yardımcı bir güç olacaktır.

-Saçlarınız uzun süre güneşe maruz kaldıysa hemen yıkamak yerine önce saç maskesi uygulamanız daha iyi olur. Kakao yağı gibi yağlarla da saçlarınıza bakım yapmanız mümkün.

Bir önceki yazımız olan Evde Fön Çekme başlıklı makalemizde evde fön, evde fön nasıl yapılır ve fön çektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad