Saçlarınızı Her Gün Yıkamamak İçin Önemli Sebepler

Saçlarınızı Her Gün Yıkamamak İçin Önemli Sebepler

Saçları her gün yıkamak aslında sizin sandığınızdan çok daha fazla zarara sebep olmakta. Saç yapısı saç yıkama sıklığı için oldukça önemli ir faktör. Aynı şekilde çevre şartları da bir diğer önemli faktör. Zaman zaman saçlarınızı daha az yıkamanız gerektiği konusunda şüpheleriniz oluyorsa bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz. İşte saçlarınızı daha seyrek yıkamanız için sebepler:

-Saçınızı her gün yıkamamak için en önemli sebep sık yıkamanın saç derinizdeki doğal yağların azalmasına sebep olmasıdır. Her ne kadar bu yağlar sizin için rahatsız edici olabilse de gerçek şu ki bu yağlar saçlarınızın sağlıklı ve parlak olması için gereklidir. Saç tellerinizin kalınlığı arttıkça bu yağların saç tellerinizden aşağı doğru inme hızı azalır, bu da saçınızı daha seyrek yıkayabilirsiniz anlamına geliyor. İnce telli saçlar ise her gün değil gün aşırı yıkanabilir.

-Saçlarınızı şekillendirmeye çalışırken belki dikkatinizi çekmiştir, saçlar yeni yıkanıp kurutulduğunda değil ertesi gün çok daha kolay şekillenir. Saçları fırçalamak, at kuyruğu ya da topuz yapmak kolaylaşır ve saç kabarması azalır. Saçlarınızı kolay şekillendirmek istiyorsanız her gün yıkamaktan vazgeçin.

-Eğer saçlarınız boyalıysa saçınızı her gün yıkayarak kendinize kötülük ediyorsunuz. Saçlarınızı ne kadar az yıkarsanız rengi o derece uzun süre kalıcı olur. Saçlarınızı yıkarken kullandığınız şampuanlar saç renginin kolayca solmasına sebep olmaktadır. Saçlarınızın daha uzun süre rengini ve ışıltısını korumasını istiyorsanız daha seyrek yıkamaya çalışın.

-Saçlarınızı daha seyrek yıkamak sadece kolay şekillenmesini sağlamakla kalmaz ayrıca daha güzel görünmesini de sağlar. Saçlarınızı daha az yıkadığınızda saçlarınızın kuruma probleminin de azalmasını sağlamış olursunuz. Eğer saç dipleriniz yağlandığı için rahatsız oluyorsanız kuru şampuan ya da bebek pudrası kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Saçları seyrek yıkamak aynı zamanda saçlarınıza daha az yüksek ısı uygulamak anlamına da geliyor. Yüksek ısının saçlara zararlı olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Saçlarınız daha az saç kurutma makinesi ve diğer saç şekillendiricilere maruz kaldığında kesinlikle daha sağlıklı olacaktır.

Tüm bu önerilerimizi uyguladığınızda saçlarınız daha sağlıklı olmakla kalmayacak aynı zamanda kuaföre verdiğiniz para ve saç ürünlerine yaptığınız harcamalar da azalmış olacak!

Bir önceki yazımız olan Saç Renginizi Uzun Süre Korumanın Yolları başlıklı makalemizde boyalı saçlar için saç kremi, boyalı saçlar için şampuan ve kuru saçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad