Saçlarınızı Nasıl Şampuanlamanız Gerekir?

Saçlarınızı Nasıl Şampuanlamanız Gerekir?

Saçları yıkamak deyince aklımıza ilk gelen şampuanla köpürtmek, durulamak ve sonra bir kez daha bu işlemleri tekrarlamak gelir. Peki gerçekten böyle yapmak zorunda mıyız? Bu yazımızda saçların nasıl doğru bir şekilde şampuanlanması gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Uzmanlara göre saçınızı yıkarken bol miktarda şampuan kullanmanız gerekmiyor. Az miktarda şampuanı parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derinizi temizlemeniz yeterli. Ancak çoğu insanın yaptığı hataya düşmeyin, genelde herkes başının tepe bölümünü yıkayıp arka bölümlerini ihmal ediyor. Saçlarınız çok uzunsa biraz daha fazla şampuan kullanabilirsiniz. Saçlarınızın köpürmesi değil temizlenmesi önemli. Bu yüzden piyasada satılan ve hemen hemen hepsinin içeriğinde sodium laureth sulfate bulunan şampuanlar yerine, içeriğinde bu maddenin bulunmadığı şampuanları tercih edin.

Saçlarınızı çok iyi şekilde durulamakta saçlarınızın temizliği açısından önemli. Çoğu kişi iyi duruladığını sanıyor ancak saçlarında şampuan ya da saç kremi kalmasına engel olamıyor. Saçlarınızın iyice arındığından emin olmak için yaklaşık 30 saniye kadar durulamanız şart.

Saçlarınız çabuk yağlanıyorsa şampuanlama ve durulama işlemini ikinci kez yapabilirsiniz. Eğer saçlarınızı her gün yıkıyorsanız bir kere şampuanlamak yeterli olacaktır. Saçlarınız çok uzun ve kalın telli ise durulama süresini 30 saniyeden daha uzun tutabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Fön Çekme başlıklı makalemizde evde fön, evde fön nasıl yapılır ve fön çektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad