Saçlarınızı Ne Sıklıkta Yıkamanız Gerekir?

Saçlarınızı Ne Sıklıkta Yıkamanız Gerekir?

Saçlarınızı yıkamanız gerekenden daha fazla sıklıkta yıkıyor olabilirsiniz. Çevrenizde saçları hergün yıkama konusunda takıntılı olan pek çok kişi eminiz vardır, hatta kendinizde bu durumda olabilirsiniz. Bu takıntının en büyük sebebi de saçların yağlı görüneceği ve kötü kokacağı korkusudur. Ancak bunlara rağmen uzmanlar bir haftada üç ya da dört kez yıkamanın bile fazla olduğunu belirtiyorlar. Yine de son söz sizin tabii ki, ne sıklıkta yıkayacağınız sizin tercihinize kalmış. Bu yazımızda saç yıkama sıklığı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

-Dermatologlar saçları her gün yıkamak için fazla sebep olmadığını söylüyorlar. Saçı yün bir life benzeten uzmanlar, ne kadar çok yıkarsanız o kadar kötü görünmeye başlayacağını belirtiyorlar. Saç telleriniz kalınsa, dalgalıysa ya da boya gibi işlemler yapılmışsa daha uzun aralıklarla saçınızı yıkayabilirsiniz. Çünkü bu durumlarda saç derinizdeki yağ saç tellerinden aşağı daha yavaş iner ve saçlar kurumaya meyilli olur. Saçlarınız ince telli ise bile gün aşırı yıkamanız mümkün. Günlük yıkamayı sadece saç deriniz gerçekten çok yağlı olduğunda tercih edin.

-Saçlarınızı yıkamadığınız günlerde çok rahatsızlık hissediyorsanız saç derinizdeki yağlanmayı emmesi için bebek pudrası kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kuru şampuan kullanmakta başka bir çözüm yolu.

Bir önceki yazımız olan Saçlarınızı Yıpratmadan Nasıl Şekillendirebilirsiniz? başlıklı makalemizde saç bakımı, saç düzleştiricinin zararları ve saç maşasının zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad