Saçlarınızı UV Işınlarından Korumak İçin Öneriler

Saçlarınızı UV Işınlarından Korumak İçin Öneriler

UV ışınları saçlarınıza sandığınızdan daha fazla zarar veriyor. Genel olarak cildimize UV ışınlarına karşı koruyucu kremler sürerek cildimizi koruma eğilimindeyiz ancak saçlarımızı korumak pek aklımıza gelmez. Peki saçları güneşten korumak için ve sağlıklı bir durumda kalmalarını sağlamak için neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda bu sorunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

-Mümkün olduğunca yüksek ısı ile saçınızı şekillendirmekten kaçının. Özellikle güneşe çıkmadan önce saçlarınızı düzleştirici ya da saç maşası kullanarak şekillendirirseniz üstüne bir de güneş ışınları eklenince saçlarınızın zarar görmesi kaçınılmaz olur.

-Güneşe çıkarken şapka takın. Şapka takmak saçlarınızı olduğu kadar cildinizi de UV ışınlarına karşı korur. Saçlarınızın şapkanın şeklini almasından rahatsız oluyorsanız düşük bir at kuyruğu şeklinde toplayabilirsiniz.

-Şapka takmaktan hoşlanmıyor musunuz? Öyleyse en iyi çözüm UV ışınlarına karşı koruyucu saç spreyi kullanmak. Spreyin koruma düzeyinin 10 faktörden daha düşük olmamasına dikkat edin.

-Haftada bir kez saçlarınızın derinlemesine nemlenmesini sağlayacak bir saç maskesi uygulayın. Böylelikle saçlarınız içerisindeki nemi muhafaza etmeyi başaracaktır.

-Güneşli havalarda dışarı çıkarken at kuyruğu ya da topuz gibi modelleri tercih ederseniz saçlarınızın çok daha az bir kısmı UV ışınlarına maruz kalmış olur. Sitemizde bulunan pek çok at kuyruğu ve topuz modellerini ilham almak için kullanabilirsiniz.

-Saçlarınızı boyamak gibi kimyasal işlemlerden sonra saçlarınız güneşin zararlı ışınlarına karşı daha hassastır. Bu yüzden mutlaka bir şapka, eşarp ya da koruyucu saç spreyi kullanmadan güneşe çıkmayın.

-Güneşe çıkmadan önce saçlarınıza yağlı ürünler uygulamaktan kaçının. Güneş ışınlarıyla yağlı ürünler birleşince saçınızın zarar görmesi kaçınılmazdır.

Bir önceki yazımız olan Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde saç bakımı, saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad