Saçlarınızı Yıpratmadan Nasıl Şekillendirebilirsiniz?

Saçlarınızı Yıpratmadan Nasıl Şekillendirebilirsiniz?

Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici ve saç maşası hiç şüphe yok ki çok güzel saç modelleri yapmanızı ve saçlarınızın harika görünmesini sağlar. Ancak bu aletlerin yanlış kullanımı ya da kalitesiz bir cihaz kullanımı saçlarınıza büyük zarar verir. Bu yazımızda saçlara zarar vermeden şekillendirmek için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

-Uzmanlara göre saç şekillendirme cihazları kesinlikle farklı derecelerde kullanılma imkânını sağlıyor olmalı. Ucuz cihazlarda genellikle tek bir ısı derecesi oluyor. Saçınızı daha az yıpratmak için cihazı en yüksek derecede çalıştırmayın. Eğer mümkünse profesyonel bir saç kurutma makinesi satın alın. Fiyatı biraz yüksek olabilir ama farkını hemen hissedeceksiniz.

-Saç yapınızı bilip ona göre şekillendirmeniz de saçlarınızın zarar görmesini büyük ölçüde engelleyecektir. İnce saçlarınız varsa saç kurutma makinesi ve şekillendiricileri kullanırken mümkün olan en düşük ısıyı kullanmanız gerekir. Tabii ki bu saç kalın saç telleriniz varsa en yüksek ısıyı kullanabilirsiniz demek değil. Uzmanlar bu cihazları çok nadiren en yüksek ısıda çalıştırdıklarını belirtiyorlar.

-Saç kurutma makinesi ve diğer şekillendiricileri kullanırken saçınızı yüksek ısıya karşı korumak için piyasada bulunan pek çok ısıya karşı koruyucu sprey ya da kremlerden birini mutlaka kullanın. Bu ürünlerin çoğu saçları koruyucu özelliği olan silikon içerir. Saç düzleştirici ve saç maşalarının saç kurutma makinelerine saça daha çok zarar verdiği bilinmektedir. Bu yüzden bu cihazları kullanırken saçınızın her tutamı için 3-4 saniyeden daha fazla kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

-Saçlarınızı kendinizde çok güzel şekillendiriyor olabilirsiniz. Ancak ara sıra kuaföre ziyaret etmek yararlı olacaktır. Kuaförünüzden öneriler alabilir ve yeni teknikler öğrenebilirsiniz.

-Saçlarınız aniden kırılmaya başlamışsa, mat ve cansız görünüyorsa, kırık saç uçları artmışsa ve saçınızı taramakta zorlanıyorsanız ne yazık ki saçlarınız yıpranmış demektir. Pek çok uzmanın bu konudaki tavsiyesi saçlarınızı kestirmeniz yönündedir. Ancak bazı uzmanlar kesmek yerine, evde kendiniz yapacağınız saç maskeleri ve yağlarla saç bakımı yapmanızı, eğer yeterli gelmiyorsa kuaföre giderek derinlemesine nemlendirme sağlayan bir bakım uygulatmanızı, saç uçlarınızdaki kırıkları aldırmak için 6 haftada bir kuaföre gitmenizi ve saçınızın düzelmesi için birkaç ay sabretmenizi öneriyorlar.

Bir önceki yazımız olan Dikkat Çekici Saçlar İçin Yapmanız Gerekenler başlıklı makalemizde deniz tuzu spreyi, dikkat çekici saç modelleri ve dikkat çekici saç renkleri hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad