Saçlarınızın Yağlanmasını Önlemenin Yolları

Saçlarınızın Yağlanmasını Önlemenin Yolları

Yağlı saçlar ne yazık ki tüm kadınların ortak sorunu. Kimimiz bu görüntüden kurtulmak için her gün saçlarını yıkamak zorunda kalıyor. Bugünkü yazımızda yağlı saçlara çözümler sunuyoruz.

-Saçınızı çok sık şampuanlamak yarardan çok zarar getirir. Sık şampuanlamak saçınızdaki doğal yağı azaltır. Saçınızı her gün yıkıyorsanız bir gün arayla, bir gün arayla yıkıyorsanız da iki günde bir yıkamaya gayret edin. Saçınızın bu periyoda alışması için birkaç hafta geçmesi gerekebilir. Yıkamadığınız günlerde kuru şampuan kullanabilirsiniz. Piyasada bulunan çeşitli ürünler arasından deneyerek saçınıza en uygun olanı bulabilirsiniz.

-Şampuanı ve saç kremini doğru şekilde uygulamak çok önemli. Çok şampuan kullanıyorsanız ya da çok hızlı bir şekilde saçlarınızı duruluyorsanız saçlarınızın yağlanması artabilir. Şampuanı saç derinize masaj yaparak sürün, bu sayede saçlarınız gerektiği şekilde temizlenecektir. Şampuanı saç köklerinize, saç kreminizi ise saç tellerinizin ucuna uyguladığınızdan emin olun.

-Sağlıklı beslenmede sağlıklı saçlar için büyük önem taşıyor. Yediğiniz her şey cildinizi olduğu gibi saçlarınızı da etkiler. A vitamini, omega-3 ve biotin içeren gıdalardan tüketirseniz yağlı saç derisi sizin için önemsiz bir sorun haline gelebilir.

-Sürekli aynı şampuanı kullanmayın. Şampuanların çoğu pek çok kimyasal madde  içerir. Aynı şampuanı kullanmak bir süre sonra saçınızda yağlı bir görüntü oluşmasına sebep olabilir. Haftada bir kez rutininizi bozun ve arındırıcı özelliği olan bir şampuanla saçınızı yıkayın.

-Saçınızı iyi tanıyın. Saçlarınız havadan, yaşadığınız yerin ikliminden ya da çevresel etkilerden zarar görüyor olabilir. Aynı zamanda hormonlarınız da saçlarınızın yağlanmasının faktörlerinden biri olabilir. Hangi ürünlerin saçınıza iyi geldiğini ve ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini keşfetmeniz daha sağlıklı saçlar için önemli bir adım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saçımızla İlgili Farkında Olmadan Yaptığımız Hatalar başlıklı makalemizde ışıltılı saçlar, saç bakım kürü ve saç bakım önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad