Saçlarınızın Yıpranmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Saçlarınızın Yıpranmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Saçlarınızın güzel görünmesi için uyguladığınız saç boyaları, kurutmak ve şekillendirmek için kullandığınız saç kurutma makineleri ile saç düzleştiriciler ve saç maşaları kısa bir dönem içinde işe yarıyor gibi görünebilir. Ancak uzun bir dönem içerisinde ise sizi saç yıpranması ile karşı karşıya bırakır ve saçlarınıza zarar verir. Peki bu zararlardan kaçınmak için neler yapabilirsiniz? İşte cevapları:

-Kimyasal saç boyalarının içeriklerindeki maddeler saçların yıpranmasının en önemli sebeplerindendir. Bu boyaların kullanımı nedeniyle saçlardaki doğal nem azalır ve sonuç olarak ortaya mat, kuru ve kabaran saçlar çıkar. Bu zararları en aza indirgemek için ise özellikle nemlendirici özelliği olan şampuanlar ve saç kremleri kullanabilirsiniz. Saçlarınızı boyamayı bırakmanız da en iyi çözümlerden biri. Ancak boyamak zorundaysanız kendi saç renginizden üç ton daha açık bir renge boyatmayın. Saçınızı kendi saç renginizden daha koyu bir renge boyamanız saçınıza daha az zarar verir.

-Saçlarınızda cildiniz gibi güneşten yanar ve zarar görür. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak saç yapınızı zayıflatır, saç dökülmesi ve kırılmasına sebep olur. Solaryum da aynı şekilde etki eder. Güneş ışınlarından korunmak için en iyi çözümler ise şapka takmak ve eğer kullanabiliyorsanız güneşe karşı bir şemsiye kullanmak olabilir. Bunun dışında ise güneşe karşı koruyucu etkisi olan saç kremlerinden faydalanabilirsiniz. Sarı ve gri gibi açık renk saçlar güneş ışınlarından daha fazla zarar görür.

-Saçlarımızın içerisinde bulunan su saçımızı esnek hale getirmektedir. Saç kurutma makinesi gibi yüksek ısı üreten aletlerle saçımızı kurutmak saçımızın içindeki suyun kaynayarak yok olmasına ve saçımızın kırılmasına sebep olur. Bu sebeple saçlarınızı mümkün olduğunca kendi kendine kurumaya bırakın. Mutlaka saç kurutma makinesi kullanmak zorundaysanız en düşük ısıda çalıştırın ve ısıyı yavaş yavaş yükseltin. Saçlarınızı düzenli olarak nemlendirmeniz bir dereceye kadar saçınızın daha az yıpranmış görünmesini sağlayabilir ancak yıpranmış saç ne yazık ki eski haline dönmez. Saçlarınız çok yıprandıysa tek çareniz saçınızı kestirmek ve yerine sağlıklı saçların çıkmasını beklemek.

-Saç düzleştirici ve saç maşaları da saç kurutma makineleri gibi yüksek ısı ürettikleri için saçlarınızın zamanla yıpranmasına sebep olur. Zararın miktarını azaltmak için ise bu aletleri düşük ısıda çalıştırarak kullanın ve mutlaka ısıya karşı koruyucu spreyler ya da saç bakım ürünlerinden birini kullanın.

Bir önceki yazımız olan Kuru Saçlar İçin Doğru ve Yanlış Seçimler başlıklı makalemizde argan yağı, düşük ph ve kuru saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad