Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Gıdalar

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Gıdalar

Parlak ve sağlıklı saçlar sizin için önemliyse sadece saç bakımı yaptırmanız ve zaman zaman saçınızın ucundaki kırıkları kestirmeniz yeterli olmaz. Tükettiğiniz gıdalar da saçlarınızın sağlığı açısından çok önemli. Bu yazımızda saç sağlığınız için tüketmeniz gereken en önemli gıdaları sizlerle paylaşıyoruz.

-Som Balığı: Güçlü saçlar için anahtar niteliği taşıyan protein ve D vitamini içeren som balığı ayrıca omega-3 yağ asidi açısından da zengindir. Vücudunuz bu yağ asitlerini kendiliğinden üretemez. Omega-3 kafa derinizdeki hücre zarlarında ve kafa derinizi nemli tutan yağların içinde bulunmaktadır.

-Ceviz: İçerisinde bu derece omega-3 yağ asidi bulunan tek kuruyemiş türü cevizdir. Ceviz, hücrelerinizi DNA bozulmasına karşı koruyan E vitamini ve biotin açısından da oldukça zengindir. Ayrıca cevizin içinde, saçlarınızın yumuşak ve parlak görünmesine yardım eden bakırda bulunmaktadır.

-İstiridye: Çinko eksikliği hem saç dökülmesi hem de cilt kuruluğu ve pullanmasına sebep olur. İstiridye çinko açısından en zengin gıdalardan biridir ayrıca protein deposudur. Saçın %97’si proteinden oluşmaktadır. Yeterince protein almazsanız saçlarınız dökülür, zayıflar ve kurur.

-Tatlı Patates: Harika bir antioksidan olan tatlı patates aynı zamanda beta karoten içeren A vitamini kaynağıdır. Vücuttaki hücreler yeterli A vitamini olmadan işlevlerini yerine getiremezler. A vitamini ayrıca saç deriniz için yararlı olan yağların üretilmesi ve korunmasına yardımcı olur.

-Yumurta: Harika bir protein kaynağı olan yumurta ayrıca çinko, selenyum, sülfür ve demir de içermektedir. Demir, hücrelerin oksijen taşımasına yardımcı olduğu için özellikle önem taşımaktadır. Demir eksikliği bilhassa kadınlarda saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir.

-Ispanak: Ispanağın içerisinde bulunan demir, beta karoten, folat ve C vitamini, saç foliküllerinin sağlıklı olmasına ve saç derisindeki yağ sirkülasyonunun sağlanmasını sağlar.

-Mercimek: Protein, demir, çinko ve biotin içeren mercimek, vejeteryanlar için yeri doldurulmaz bir gıdadır.

-Yoğurt: Yoğurt saçlar için çok önemli olan protein türleri ile B ve D vitaminlerini içerir.

-Yaban Mersini: C vitamini, saç derisindeki dolaşımı sağlamak ve folikülleri besleyen kılcal damarları beslemek için çok önemlidir. Yaban mersini de C vitamini açısından zengin bir meyvedir.

-Kümes Hayvanları: En güçlü protein kaynakları arasında yer alan kümes hayvanları aynı zamanda çinko, demir ve  vitamini açısından da zengindir.

Tabiki güçlü saçlar için sadece bu gıdaları tüketmeniz yeterli değildir. Sigara içmemeli ve yeterli derecede uyumaya da özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Saçlarınızın Yıpranmasını Nasıl Önleyebilirsiniz? başlıklı makalemizde saç boyalarının zararları, saç boyalarının zararları nelerdir ve saç düzleştiricilerin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad