Sağlıklı Saçlar İçin Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı Saçlar İçin Yapmanız Gerekenler

Saç bakımı ve saç sağlığı çok önemli bir konudur. Saçlarınızın güzel görünmesi için ne yazık ki sadece güzel bir saç kesimi yeterli olmuyor. Saçlarınız sağlıklı olmadığı sürece ne yaparsanız yapın hiçbir saç modeli yeterince göz alıcı olmaz. Peki sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapmanız gerekiyor? Bugünkü yazımızda önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz:

saç yıkama

Saçınızı her gün yıkamaktan kaçının. Mümkünse gün aşırı hatta iki günde bir yıkayın. Böylece saçınız kendi doğal yağıyla nemlenir. Kullandığınız hiçbir ürün saçınızın doğal yağı kadar etkili olamaz. Bu sebeple kendinizi tutun ve saçınızı sık sık yıkamayın. İlk başlarda size zor gelse de zamanla alıştığınızı fark edeceksiniz.

Saçlarınızı Ne Sıklıkta Yıkamanız Gerekir?

ceviz

Doktorunuza danışarak doğum öncesi vitaminlerden kullanabilirsiniz. Doğum öncesi vitaminler saçınızın daha hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca içerdiği folik asit çocuk doğuracak yaştaki tüm kadınlar için yararlıdır.

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Gıdalar

düz saçlar

Saçınızı olabildiğince salık bir şekilde bırakın. Topuz yapmak, at kuyruğu şeklinde toplamak ya da örmek saçınızın kırılmasına sebep olur. Saçınızı serbest bırakacağınız saç modelleri ilk tercihiniz olsun.

saç ürünleri

Sağlıklı saçlar için saçınıza kullandığınız ürünlerin kaliteli olmasına dikkat edin. Saçınıza uygun ürünler seçerek kullanın. Saçınız boyalı ise boyalı saçların korunmasına karşı etkili ürünler, yağlı ise çabuk yağlanmaya karşı etkili ürünler kullanın.

İnce Telli Saçlar İçin Şampuan Önerileri

saç kurutmaSaçınızı kuruturken saç kurutma makinesini olabildiğince az kullanın. Hatta eğer imkanınız varsa saçınızı kendi kendine kurumaya bırakın. Saç maşası ve düzleştirici kullanıyorsanız olabildiğince düşük ısıya ayarlayın. Kullanmadan önce saçınızı yüksek ısıya karşı koruyan ürünlerden uygulayın.

Isıya Karşı Koruyucu Saç Bakım Ürünleri

saç maskesi

Haftada bir kez saçınıza uygun bir saç maskesi kullanın. İsterseniz evde kendi yaptığınız maskelerden kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ve Bal Maskesi

Bir önceki yazımız olan Sarı Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri başlıklı makalemizde boyalı saçlar için, saç bakımı ve saç bakımı önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad