Şampuan Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Doğru şampuan seçimi yapmak saçlarına özen gösteren herkes için son derece önemli bir konudur. Piyasada çeşitli saç tipleri için üretilmiş pek çok ürün bulmak mümkün. Marketlerden uygun fiyata alabileceğiniz şampuanların yanı sıra özellikle kuaför ve güzellik merkezlerinde satışa sunulan ve fiyatları ortalamanın üzerinde olan ürünlerde mevcut. İyi bir şampuan için gerçekten çok para harcamaya gerek var mı? Bu yazımızda sizlerle şampuan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları paylaşıyoruz.

Şampuan satın alırken öncelikli olarak içeriğini kontrol etmelisiniz. Bebek şampuanı gibi yumuşak şampuanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca etiketin üzerini okuyarak içeriğinde “sodyum laurly sülfat” bulunmadığından emin olun. Bu maddenin saçı kuruttuğu ve saçınızdaki nemi yok ettiğine dair bulgular bulunmakta.

Saçınız boyalıysa özellikle “boyalı saçlar için şampuan” almaya çalışmayın. Bu şampuanların içindeki bulunan sert maddeler sebebiyle saçınızdaki boyanın daha çabuk çıkmasına sebep olabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi yumuşak şampuanları tercih edin.

Uzmanlar şampuanların üzerlerinde yazılı etkilere sahip olduğunu ısrarla belirtiyorlar. Yani bir şampuanın üzerinde  “kepeğe karşı etkili” yazıyorsa böyle olduğunu varsayabilirsiniz. Buna göre saçınızın ihtiyacı olan şampuanı seçebilirsiniz.

Sürekli aynı şampuanı kullanmaktan kaçının. Uzun aralıklarla da olsa şampuanınızı bir süreliğine değiştirin.

Şampuanınızın içeriği kadar saçlarınızı nasıl yıkadığınız da önemli. Saç derinize masaj yaparak saçlarınızı yıkamanız ve şampuan kullanımını abartmamanız da saç sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Yapımı Muz Maskesi başlıklı makalemizde Ev yapımı yüz maskeleri, muz maskesi ve Muz maskesi tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad