Şampuanlarla İlgili Merak Ettikleriniz

Şampuanlarla İlgili Merak Ettikleriniz

Saçlarımızı yıkama ve şampuanlarla ilgili hepimizin zaman zaman cevabını merak ettiği sorular olabiliyor. Bu yazımızda bu sorulardan bazılarını ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

Saçlarınızı Ne Sıklıkta Yıkamanız Gerekir?

Bu sorunun cevabı saç yapınıza bağlı olarak değişir. Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa her gün ya da gün aşırı yıkayabilirsiniz. Eğer saçlarınız kuru ise haftada birkaç kez yıkamak yeterli olacaktır.

Dalgalı ve Kıvırcık Saçları Nasıl Yıkamak Gerekir?

Dalgalı ve kıvırcık saçlar genellikle aşırı kabarmaya meyillidir. Ayrıca da çok kurudur. Eğer saçlarınız bu durumdaysa saçlarınızı sık sık şampuanla yıkamak yerine ara sıra sadece saç kremi sürüp durulayarak kullanmayı deneyin.

Yağlı Saçları Sık Sık Yıkamamak İçin Neler Yapılabilir?

Yağlı saçlar sık sık yıkanmayı gerektiriyor. Bundan kurtulmak için en iyi çözüm iyi bir kuru şampuan kullanmak. Kaliteli bir kuru şampuan sayesinde saçınızı yıkamadan bir hatta iki gün geçirebilirsiniz. Açık renk saçlarınız varsa bebek pudrası kullanmanız da mümkün. Pudrayı saç diplerinize serperek kullanın.

Şampuan En Az İki Kere Mi Uygulanmalı?

Çoğumuzun alışkanlığı olduğu üzere saçımızı yıkarken bir kez şampuanlayıp bırakmak yerine durulayıp tekrar şampuanla yıkıyoruz. Aslında eğer saçlarınız kısaysa da kuruysa böyle yapmak saçlarınızın kabarmasına sebep olur. Sadece bir kez şampuanlayıp durulamanız yeterli olacaktır. Şampuanlarken saç derinize iyice masaj yaparsanız saçlarınız daha çok temizlenir.

Şampuanın İçeriğinde Olmaması Gereken Maddeler Neler?

Şampuanların içeriği tüm vücudumuz için çok önemli. Zira içeriğindeki zararlı maddeleri derimiz yoluyla vücudumuza almış oluyor. İçeriğinde “sodium laureth sulfate, ammonium laureth sulfate, polyethylene glycol,  oleth, myreth, ceteareth” bulunan şampuanların kansere sebep olduğu ileri sürülüyor.

Nasıl Bir Şampuan Kullanmanız Gerekir?

Piyasada pek çok markaya ait yüzlerce şampuan çeşidi bulunmakta. Kullanmakta olduğunuz şampuanın saçınıza iyi geldiğini düşünüyorsanız kullanmaya devam edin. Eğer değiştirmeyi düşünüyorsanız mutlaka saçlarınızın yağlı, kuru ya da dalgalı olmasına göre bir şampuan seçimi yapın.

Bir önceki yazımız olan Evde Fön Çekme başlıklı makalemizde evde fön, evde fön nasıl yapılır ve fön çektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad