Tüm Saç Tiplerine Göre Şampuan ve Saç Kremleri

Tüm Saç Tiplerine Göre Şampuan ve Saç Kremleri

Sağlıklı saçlar güzelliğinizi tamamlayan çok önemli bir unsur. Sağlıklı ve ışıldayan saçlara sahip olmak için ise yapmanız gerekenlerin başında saç yapınıza uygun şampuan ve saç kremleri kullanmanız gerekiyor. Bu yazımızda saçlarınız için uygun seçimi yapabilmeniz açısından önerilerde bulunuyoruz.

Dalgalı ve Kabaran Saçlar:

Dalgalı saçlar hemen hemen her zaman kurudur. Bunun sebebi ise saç derisindeki yağların saçlar dalgalı olduğu için saç teli boyunca rahatça aşağı inememesidir. Kuru olduğu için de bu saç tipi kabarmaya da meyillidir. Saçlarınız dalgalıysa nemlendirici özelliği yoğun olan şampuanlardan kullanmalısınız. Özellikle içeriğinde buğday yağı, karite yağı ve badem yağı gibi yağların bulunduğu şampuanları tercih edin. Silikon ve gliserin de derinlemesine nemlendirme için yararlıdır. Dalgalı saçlara sahip olanların her yıkamadan sonra saç kremi kullanması şarttır. Kabaran saçları önlemeye yönelik derin nemlendirme özelliği olan saç kremlerinden kullanmaya çalışın. Dalgalı saçların her gün yıkanması tavsiye edilmez. Ayrıca da saç kurutma makinesini olabildiğince az kullanın, saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakın.

İnce Telli ve Yağlı Saçlar:

İnce telli saçlar yağlanmaya en çok meyilli olan saçlardır. Bir günde bile saçlar hemen yağlanmaya başlar. Bu yağlanmayı daha da arttırmamak için kremli içeriği olan şampuanları kullanmaktan kaçının. Her gün kullanıma uygun olan şampuanlardan kullanın. Saçlarınızı her gün yıkamak istemiyorsanız işte size bir ipucu: kuru şampuan kullanabilir ya da saç diplerinize pudra sürebilirsiniz. Pudra hem saç diplerindeki yağlanmayı emer hem de saça hacim verir. Saçlarınız ince telli ise saç kremi kullanmak zorunda değilsiniz. Yıkadıktan sonra saç kremi kullanmadığınız halde saçlarınızı rahatlıkla fırçalayabiliyorsanız saç kremi kullanmaya ihtiyacınız yok demektir. Mutlaka kullanmak istiyorsanız saç kremini kesinlikle saç derinize değil saç uçlarınıza sürerek kullanın.

Boyalı ya da Permalı Saçlar:

Saçlarınız boyadan, sık sık saç düzleştirmekten ya da permadan zarar görmüşse amacınız saçınızdaki zayıf bölgeleri güçlendirmek olmalı. Bunun için de içeriğinde buğday ya da soya özlü şampuanlar kullanmanız gerekir. Çok işlem görmüş saçların kökleri yağlı uçları ise kurudur. Bu sebeple böyle bir şampuan kullansanız bile gün aşırı normal saçlar için olan başka bir şampuan kullanın. Böylece hem saç dipleriniz hem de saç uçlarınız ihtiyacı olan bakıma kavuşmuş olacak. Saç kreminde ise bilhassa saç uçlarınız için yoğun nemlendirici özelliği olan bir saç kremi kullanın.

Bir önceki yazımız olan Evde Fön Çekme başlıklı makalemizde evde fön, evde fön nasıl yapılır ve fön çektirme hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad