Uygun Saç Kesimi İçin Yüz Şeklinizi Belirlemek

Uygun Saç Kesimi İçin Yüz Şeklinizi Belirlemek

 

Yüzünüze yakışan bir saç kesimi yaptırmak istiyor ancak yüzünüzün şeklinden emin olamıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Yazımızı okuduktan sonra ayna karşınıza geçerek yüzünüzü inceleyin ve yüzünüzün hangi şekle sahip olduğuna karar verin.

 

oval yüz şekli

oval yüz şekli

Oval Yüz Şekli

Alın ile yüzün alt kısmının hemen hemen birbirine eşit olduğu bu yüz şekli en şanslı yüz şekli olarak kabul görmektedir. Çünkü neredeyse her saç kesimi bu yüz şekline yakışmaktadır. Düz saçtan dalgalı saçlara, katlı kesimden bob kesime kadar her modeli uygulayabilirsiniz.

Oval Yüzler İçin Saç Kesim Modelleri

kalp yüz şekli

kalp yüz şekli

Kalp Yüz Şekli

Bu yüz şeklinde geniş bir alın ve dar bir çene mevcuttur. Kısa saçların pek yakışmadığı bu yüz şekline alna düşen kaküller ve katlı kesimler son derece uygundur.

Kalp Şeklindeki Yüzler İçin Saç Kesim Modelleri

 

kare yüz şekli

kare yüz şekli

Kare Yüz Şekli

Kare yüz şeklinde çene kemiği köşelidir ve saç çizgisi belirgindir. Sert bir görünüme sahip bu yüz şeklini yumuşatmak için elmacık kemiklerini öne çıkaran saç kesimi modelleri kullanmak gerekmektedir. Yüzü çevreleyen katlar ve yandan ayrılan saçlar bu yüz şekli için en uygunu olacaktır.

Kare Yüzler İçin Saç Şekilleri

yuvarlak yüz şekli

yuvarlak yüz şekli

Yuvarlak Yüz Şekli

Alın ile yüzün alt tarafının neredeyse birbirine eşit olduğu bu yüz şeklinde, oval yüz şeklinden farklı olarak yanaklar oldukça belirgindir. Ortadan ya da ortaya yakın ayrılan katlı saçlar yüzün daha oval görünmesini sağlayacaktır.

Yuvarlak Yüzler İçin Saç Kesimi Modelleri

üçgen yüz şekli

üçgen yüz şekli

Üçgen Yüz Şekli

Bu yüz şeklinde alın geniş çene ise dardır. Omuz hizasında yapılmış katlı saç kesimi bu yüze en iyi giden modellerden biridir. Ayrıca bukle ve dalgalar da yüzün daha oval görünmesini sağlar.

Üçgen Yüzler İçin Saç Kesimi Modelleri 

uzun yüz şekli

uzun yüz şekli

Uzun Yüz (Dikdörtgen Yüz)

Çene kemiğinin belirgin olduğu bu yüz şeklinde yüz oval yüz şekline göre biraz daha uzundur. Bu yüz şeklinde de yüzü kapatacak katlı kesimler ve bob saç kesimi ve kaküllü modeller kullanmak uygun olacaktır.

Uzun Yüzler İçin Saç Kesimi Modelleri

Bir önceki yazımız olan Kısa Saç Modelleri Kimlere Yakışır? başlıklı makalemizde dalgalı kısa saç modelleri, kısa saç ve kısa saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad