Yaz Aylarında Nasıl Saç Bakımı Yapılmalı?

Saç bakımı her mevsimde üzerinde hassas bir şekilde durulması gereken bir konu. Ancak yaz mevsimi söz konusu olduğunda saç bakımına daha da fazla dikkat etmek gerekmektedir. Zira deniz ve havuz suyunun olumsuz etkileri ile kuvvetli güneş ışınları bir araya geldiğinde saçların yıpranarak matlaşması ve sağlıklı görünümünü kaybetmesi ihtimali kuvvetlenmektedir. Bu yazımızı okuyarak yaz aylarında saç bakımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Her mevsimde olduğu gibi yaz mevsiminde de yumuşak ve güzel görünen saçlara sahip olmak istiyorsanız havuzdan ya da denizden çıkar çıkmaz saçlarınızı ılık su ile yıkamalı ve klor ile tuzdan arındırmalısınız. Saçlarınıza uygun bir şampuan kullanırsanız hem saçlarınızın nem ihtiyacını karşılamış hem de daha sağlıklı saç derisinin yanı sıra güzel ve yumuşak saçlara kavuşmuş olursunuz. Saç derinizde kepeklenme, egzama veya mantar gibi sorunlar oluşmasını istemiyorsanız saç derisi için özel bakım sağlayan ürünleri kullanmalısınız.

Kepeğin yanı sıra kuruluk ve kaşıntı gibi saç sorunlarını engellemek için çinko pritiyon içeren şampuanlar kullanabilirsiniz. Bilhassa yaz aylarında bu tür ürünler kullanmak saç derinize ekstra bir bakım sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın güneş ışınlarından kötü şekilde etkilenmemesi için güneş ışınlarının en dik olduğu 10.00 ve 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çıkmak zorunda kalırsanız şapka takarak saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Güzel ve sağlıklı saçlar için sağlıklı bir saç derisine sahip olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle saç derinize bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kabarık Saçlar İçin Bakım Önerileri başlıklı makalemizde kabaran saçlar için bakım ve kabaran saçlar için çözüm önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad