Yıpranmış Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Yıpranmış Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Perma, gölge, sürekli saç şekillendirme: saçınıza zarar vermenin en yaygın yolları. Güzelliğiniz için saçlarınıza zarar vermeyi göze alıyor musunuz? Zararı en aza indirgemek ve sağlıklı saçlar için neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda sizlerle bu soruların cevaplarını paylaşıyoruz.

-Çevrenizde saçlarını hiç boyamadığı halde ışıl ışıl saçlara sahip insanlar mutlaka vardır. Bazen doğallık en iyisidir hele de saçlarınız söz konusu olduğunda. Mümkünse saçlarınızı hiç boyamayın ve saç şekillendiricileri olabildiğince az kullanın.

– Saçlar üç katmandan oluşur. En üstte bulunan katman saçınızı ısı ve dış etkilere karşı koruyan katmandır. Sık sık kullanılan saç kurutma makinesi ve saç şekillendiriciler ile güneşin zararlı etkileri bu katmana zarar verir. Bunun sonuncu olarak da saçlarınız kurur ve yıpranır.

– Saçlarınızı açık bir renge boyatmak istediğinizde saç renginizi açmak için kullanılan kimyasal saçlarınızın yapısını değiştirir, saçınızı daha ince hale ve zarar görmeye açık hale getirir. Bunun üzerine birde saç kurutma makinesi kullanırsanız saçlarınızın kırılmasına, mat görünmesine ve saç uçlarınızda kırıklar oluşmasına sebep olursunuz.

-Perma yapılırken kullanılan kimyasallar da aynı şekilde saçınızı inceltir, cansız görünmesine neden olur. Zaman içerisinde parlak saçlar yerine kırılgan ve kuru saçlara sahip olursunuz.

-Saçlarınıza gölge ya da balyaj gibi kısmi boya işlemleri uygulatmanız saç rengini açma işleminde olduğu kadar saçınıza zarar vermez. Ancak boya uygulanan saç tutamları da hem saç yapısının değişmesine hem de kuru saçlara sebep olur, özellikle de beyaz saçlarınızı kapatmak için sık sık dip boya uyguluyorsanız ortaya yıpranmış saçlar çıkar.

-Saç kurutma makinesi ve saç şekillendiriciler saçı bir arada tutan hidrojen bağlarına geçici olarak zarar verir saçın mat ve soluk görünmesine sebep olur. Eğer saç kurutma ve düzleştirme gibi işlemleri sık sık yapıyorsanız zarar kalıcı hale gelebilir.

-At kuyruğu modelleri ve saç örgüsü yapımı özellikle de saç çok gergin tutularak yapılmışsa saçın kırılmasına sebep olur. Bu saç modellerini neredeyse her gün kullanıyorsanız saçınız kalıcı şekilde zarar görebilir. Bu modelleri kesinlikle saçınız ıslakken yapmayın çünkü ıslak saç daha kırılgan olur.

-Günde yüz kere saç fırçalamanın saçları gürleştireceği ve parlak hale getireceği düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Saçı fazla fırçalamak saçların kırılmasına ve ortaya kırık saç uçlarının çıkmasına sebep olur. Mutlaka kaliteli bir saç fırçası kullanın.

-Saçları şampuanlamanın amacı saç derisini arındırmak ve saçınızdaki yağlanmayı ortadan kaldırmaktır. Ancak saçınızı çok fazla şampuanlamak saçınızdaki doğal yağlarında azalmasına ve saçınızın kurumasına yol açar.

Peki saçlarınızın sağlıklı hale gelmesini sağlamak için neler yapabilirsiniz? İşte cevapları:

-İster yüksek ısı yüzünden, ister boyamak ya da fazla şekillendirmek yüzünden olsun saçınız aynı zararı görür. Kısacası saçlarınız için en önemli kural şudur: “Ne kadar az o kadar iyi”.

-Saçlarınız yıprandıysa yapabileceğiniz şeylerden biri kırılmış saç uçlarınızı kestirmek. Saçlarınızın yıpranmasına sebep olan işlemleri azaltmanız işe yarayacaktır.

-Saç kurutma ve şekillendirme işlemlerinden önce mutlaka ama mutlaka ısıya karşı koruyucu saç bakım ürünleri kullanın. Bu sayede saçınız zarar görmez.

Isıya Karşı Koruyucu Saç Bakım Ürünleri

-Saçlarınız çok yıpranmış bir hale geldiyse, kısa bir model kestirin ve saçlarınızın yenilenmesini sağlayın.

Bir önceki yazımız olan Hamileler İçin Saç Bakım Önerileri başlıklı makalemizde brezilya fönü, hamile saç boyası ve hamileler için saç boyası hakkında bilgiler verilmektedir.

468 ad